Edirne’nin En Güzel İnekleri Festivalde Yarıştı


Edirne’nin en güzel inekleri bu yıl 11.’si düzenlenen Havsa Tarım Aletleri, Hayvancılık ve Emtia Festivali’nde yarıştı.

İl merkezi ve ilçelere bağlı köylerde besicilik yapan 22 besici yarışmaya katıldı. Marmara Bölgesi’nde tek olma özelliği taşıyan yarışma için hayvanlarını özel araçlarla ilçe merkezine getiren besiciler festival alanı dışında son hazırlıklarını yaptı. Değişik kategorilerde yarışan hayvanlar görevlilerin anonsuyla jürinin karşısına çıktı. Sahada seyircilerin önünden geçirilen birbirinden bakımlı inekler seçimini Bursa Damızlık Sığır Üreticileri Birliği Üyesi ve Damızlık Sığır Yetiştiricisi Fethi Arda tarafından tek tek kontrol edilerek yapıldı. Yarışma sonucunda şampiyon, Kocayusuf köyünden İsmail Yılmaz’ın sahibi olduğu 13 numaralı “Hilal” isimli inek oldu.

Aynı yarışmada Oğulpaşa köyünden İsmail Kardaş’ın ineği “Aksen” ikinci, Avarız köyünden Talat Ersoy’un ineği “Nazlı” ise üçüncü oldu.

Yarışmaya 9 adet buzağı da katıldı. Jüri üyeleri katılan tüm buzağıları birinci seçti. Yarışmada derece alan inek sahiplerine çeşitli ödüller verildi. Ödüller Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan tarafından sahiplerine verildi.

Festivalle ilgili bilgi veren Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, içinde ‘Hayvan’ kelimesi yer alan tek festivali yapan ilçe olduklarını söyledi. Tekin, “İlçe ve köylerimizde kaliteli hayvancılık yaptığımız inancındayım. Marmara bölgesinin en büyük hayvan pazarı her hafta Cumartesi günü ilçemizde kuruluyor. 73 yıllık bir geleneği sürdürüyoruz. Bundan dolayı hayvancılık sektöründeki gelişmeleri bölge insanıyla paylaşmak adına yaptığımız festivalde böyle bir etkinliği de gerçekleştiriyoruz. Üç yıldan bu yana yaptığımız bu etkinliği her yıl daha da geliştirerek devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Jüri üyesi Fethi Arda, kendisinin alaca inek seçicisi olduğunu belirterek 17 yıldan bu yana bu işi yaptığını söyledi. Türkiye’nin değişik illerinde yapılan bu tür yarışmalara 1996 yılından bu yana katıldığını anlatan Arda, hayvanları kafa, vücut, ayak, memenin yapısına seçtiklerini kaydetti.

İneği birinci seçilen İsmail Yılmaz, hayvanının derece almasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Yıllardır hayvan besiciliği ile uğraştığını anlatan Yılmaz, ilk kez katıldığı yarışmada birinci olduğu için sevinçli olduğunu ifade etti. /Cihan


Yazan - 23 Eylül 2011. Kategori BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x