Edirne’nin meşhur tavaciğeri ustaları festivale hazır.


Bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası Bando ve Tavaciğer Festivali için geri sayım başladı.

 

7-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak festival için ustalar hazırlıklarını tamamladı. Ustalar, festivalin son gününde ustalar Saraçlar Çarşısı’nda açtıkları tezgahlarda hünerlerini sergileyecek. Şehrin asırlık lezzetini kendi elleriyle pişirecek olan ustalar, bando eşliğinde tavaciğerini festivale katılan vatandaşlara ücretsiz ikram edilecek.

 

lki geçen yıl yapılan festivale yoğun bir katılım gerçekleşti. Saraçlar Caddesi üzerinde tezgah açan ustalar pişirdikleri yaklaşık bir ton ciğeri vatandaşlara servis etti. Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, kendi yaptıkları bir meslek dalını dünyanın huzuruna çıkartacakları için heyecanlı olduklarını söyledi. Dinar, “İkinci Uluslararası Bando ve Tavaciğer Festivali. Festivalin son gününde ise kehribar gibi sarı, kelebek kadar hafif tavaciğerini ücretsiz olarak dağıtacağız. 25 civarındaki tavaciğer ustası Saraçlar Çarşısı üzerinde tezgahlarını açacak. Bütün insanlara meşhur tavaciğerini tattırmak istiyoruz.” dedi.

 

Edirne’de kaldığı süre içerisinde fırsat buldukça tavaciğerini yemeyi tercih eden üniversite öğrencisi Pelin Özçebi, Trakya Üniversitesi’nden bugün mezun olduğunu kaydederek bunun şerefine ailesi ve yakınlarıyla birlikte tavaciğeri yemeye geldiklerini belirtti. Evde ciğeri hiç yemediğini anlatan Özçebi, “Edirne’ye ilk geldiğimde tavaciğerini tattım. O günden beri sürekli burada yiyiyorum. Tavaciğerinin çok özel bir tadı var. Herkese tavsiye ediyorum bu güzel lezzeti. Ayrıca tava ciğeri festivaline katılacağım.” diye konuştu.

 

Edirne’ye her gelişinde tavaciğeri yediğini belirten Meral Uzun ise, “Edirne’ye her geldiğimde buraya uğruyorum. Bu neffis ciğerden yiyorum. Dünyanın hiçbir yerinde bu ciğer lezzetinde bir ciğer yenilemez. Kendim evde pişirip yemiyorum. Bir tek burada yiyorum. Herkese bu lezzeti tatmasını tavsiye ediyorum. Festivaline de katılacağım.” açıklamasını yaptı./aşçıhaber


6 Haziran 2012. 16:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x