Ege otları şeflerin gözdesi oldu


Ege Bölgesi’nde bahar yağmurlarıyla çayırlarda yeşillenen radika, ebegümeci, sarmaşık, Arap saçı gibi yüzü aşkın ot çeşidi, son dönemde ünlü şeflerin tarifleri içinde dahi yerini almaya başladı.
İZMİR – Tolga Albay

Akdeniz mutfağının özel lezzetlerini sunan yabani otlar, şubat ayının sonunda yağışların başlamasıyla verimli topraklarda yeşeriyor. Salatası, haşlaması, zeytinyağlı ve etli yemekleri yapılan otlar, son dönemde ünlü şeflerin sos ve tatlı tarifleri içinde dahi yerini almaya başladı.

Sağlıklı yaşam kültürü ve Akdeniz mutfağına olan ilginin artmasıyla kültürü alınarak tarımına da başlanan Ege otları, bölgede kırsal kesimde yaşayan çok sayıda kadının geçim kapısı oldu.

Oteller ve restoranlar için topluyoruz

Ot kültürüne ilginin artmasında etkisi bulunan festivallerden Alaçatı Ot Festivali’nin katılımcıları arasında yer alan Çeşme’nin Germiyan köyü sakinlerinden Nuran Erden, oteller ve restoranlardan yoğun talep aldıklarını, sipariş üzerine ot topladıkları günler olduğunu vurguladı.

İnternetten ot gönderiyorlar

Çeşme’deki köylerde oturan çok sayıda kadının geçimini, topladıkları otlardan sağladığını, semt pazarlarında kısa sürede tükenen otlara İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerden de talepler geldiğini anlatan Erden, internet üzerinden kendilerine ulaşanlara ot toplayıp göndermeye çalıştıklarını söyledi.

Londra ve Tokyo’da ot menüleri

DİĞER HABERLER
Kanatlı Hayvan Sevkine Sağlık Raporu Zorunluluğu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Eğitmen Şefi Tolga Kamiloğlu da, Ege otlarına ilgi nedeniyle kültüre alınan çok sayıda türün tarımına başlandığını ve otların ticari değerini artırdığını dile getirdi.

Turp otu, radika ve ebegümecinin salatasının yapıldığını, arapsaçı ve şevketi bostanın ise et yemekleriyle kullanıldığını anlatan Kamiloğlu, üniversite olarak başlattıkları bir programla Ege köylerini gezerek eski tarifleri bir kitapta topladıklarını bildirdi.

İlk etapta Londra ve Tokyo’da “franchise” (markanın kullandırılmasına dayanan iş ilişkisi) yöntemiyle açılan “West Aegean” (Batı Ege) restoranlarındaki şeflere bu tarifleri gönderdiklerini anlatan Kamiloğlu, “Tüm dünyada ağır yemeklere ilgi azalıyor. Fransız mutfağı gerilerken İtalyan mutfağının yükselişinin arkasında taze sebze meyve kullanımı var. Türk mutfağı da otlarıyla bu süreçte ön plana çıkabilir.” diye konuştu.


22 Mart 2017. 14:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x