Ege Yıldızı Tritikale Ambarları Doldurdu


tritikale (5)

 

 
Hayvancılık işletmelerinde en önemli girdi kaynağı olan kaba yemin temininde geleneksel olarak ekimi yapılan yem bitkilerinin çeşitliğinin arttırılması ve kaba yemlerinin özelliklerinin iyileştirilmesi amacı ile Bergama ve Buca ilçelerinde demonstrasyon ekimi yapılan TRİTİKALE yem bitkisi hasat edildi.

 

Bergama ve Buca ilçelerindeki 3 tarlada demonstrasyon ekimi yapılan Tritikale’nin bölge şartlarında buğdaya kıyasla veriminin ve dayanıklılığının daha iyi olduğu gözlendi. Toprak numunesi alınarak gübrelerin de düzenli uygulanmasıyla oldukça yüksek bir verime ulaşıldı.

 

tritikale (7)

 

Demonstrasyonlarda kullanılan ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilip tescil edilmiş olan EGE YILDIZI çeşidi tohumları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünün bütçesinden temin edildi. Demonstrasyon ekimleri sonucunda Ege Yıldızı Tritikalenin, buğdaya göre olumsuz hava şartlarından daha az etkilendiği, yatma mukavemetinin ve verimliliğinin daha yüksek olduğu gözlemlendi.

 

Demonstrasyonun sonunda düzenlenen tarla gününde Buca ve çevre köylerden gelen üreticilere çalışmanın sonuçları aktarıldı ve tritikale bitkisi hakkında da bilgiler verdi.

 

Tritikale; buğday ve çavdar bitkisinin melezlenmesi ile elde edilmiş olup, diğer buğdaygillere göre kurak ve kötü koşullara dayanıklılığının, dane ve saman verimliliğinin, yatmaya karşı mukavemetinin ve danedeki protein oranının yüksek olmasıyla hayvancılık işletmelerinde kaba yem ihtiyacını karşılamada öne çıkmış bir yem bitkisidir. Tritikaleden elde edilen unun kabarma özelliği olmadığı için tek başına ekmek yapımında kullanılamamasına rağmen bisküvi üretiminde kullanımı yaygındır.


Yazan - 23 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x