Akdeniz ve Karadeniz’e Schengen Bürosu


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB’nin vize kolaylığı kapsamında ilk somut adımı attığını, önümüzdeki hafta Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde büro açmak için fizibilite çalışmalarına başlanacağının resmen kendisine bildirildiğini söyledi.

Ekonomik gücünü ve büyümesini koruduğunda, Avrupa’nın vize muafiyeti için 3- 4 yıl içinde Türkiye’nin kapısını çalacağını öne süren Bağış, “Bazen haklı olmak yetmiyor, güçlü olmak da gerekiyor” dedi.
Kamuoyu da ikna olacak

Bağış, Bosna- Hersek’in başkenti Saraybosna’ya giderken uçakta vize konusu ve AB ilerleme raporuna ilişkin özetle şu açıklamaları yaptı:

AB ile ilişkilerde güven sorunu var. Bunu AB’nin İçişleri Komisyonu Komiseri Cecilia Malmström’e açıkça söyledim. Vizede kolaylık sağlanınca Türkler’in Avrupa’ya akın etmeyeceğini, Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, ekonomik açıdan çok güçlü olduğunu vurguladım. Bu sayede Avrupa kamuoyu Türkler’in Avrupa’ya akın etmeyeceğini görecek ve böylece kamuoyu da ikna olacak.

Malmström bana 3 ay içinde vize kolaylığı konusunda gerekenleri yapacağı sözünü verdi. Yeni haberi vereyim, İstanbul ve Ankara dışında Schengen vizesi verilecek 2 büronun yerini belirlemek için önümüzdeki hafta Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde fizibilite çalışmalarına başlayacaklar. Bu bölgelerdeki 2 büyük şehirde büro kurma yeri arayacaklar. Kent isimleri belli değil ama Adana, Mersin, Trabzon, Samsun veya Rize olabilir. Vize başvurusunun kolaylaştırılacağını, istenen evrak sayısının azaltılacağını, Schengen ülkelerinin tek tip evrak isteyeceğini, öğrenciler ve bazı meslek gruplarına, daha kolay uzun süreli, çok giriş çıkışlı vize verilmesi için çalışmalara başlanıldığını da bildirdiler.

DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: 210 milyar TL’lik de ek bir bütçe açığı gerçekleşebilir.

Gereksiz endişe

Gördüğüm kadarıyla vize muafiyetinde Fransa, Almanya ve Avusturya Türkiye’nin önüne engel çıkarıyor. Kuzey Afrika ülkelerinden İspanya ve Portekiz üzerinden yapılan insan ve uyuşturucu kaçakçılığının alınan sıkı önlemlerden sonra Türkiye üzerine doğru kayacağı endişesi hakim. Bunun yersiz bir endişe olduğunu söyledim ki Türkiye’de bu konuda AB’ye uyum için üzerine düşeni yapmaya başladı.


8 Ekim 2011. 10:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x