Ege’nin ihracat rekortmenleri


Ege+Ihracatinin+Birincileri+Toplu+Olarak

 

 

 

Ege’nin ihracat rekortmenlerine ödülleri Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan

 

 

 

2014 yılında 157,6 milyar dolarlık Türkiye ihracatına 18,8 milyar dolarlık katkı sağlayan Ege Bölgesi’nde bu başarıya 6 milyar dolar ile imza atan 54 şirket, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından ödüllendirildi. 2014 yılının Egeli ihracat şampiyonları ödüllerini Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den aldı. Ege’de geçen yılın en çok ihracat yapan şirketi Petkim olurken; Pergamon dış ticaret sermaye şirketi, İzmir Demir Çelik ise en fazla ihracat gerçekleştiren imalatçı-ihracatçı firma ödülüne sahip oldu.

 

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin “2014 İhracatın Yükselen Yıldızları” Ödül Töreni 31 Ocak 2015 akşamı İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlendi. 2004 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 11. kez gerçekleştirilen törene Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan katıldı.

 

 

 

Türkiye çapında 18,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Ege Bölgesi ve Ege İhracatçı Birlikleri, 2014 yılında ihracatın yükselen yıldızlarını 57 ödül ile onurlandırdı. “İhracatın Yükselen Yıldızları” ödüllerinin en önemli misyonu ihracatlarını artırmaları için firmaları teşvik etmesi.

 

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri “2014 İhracatın Yükselen Yıldızları Ödülleri”ni; Ege İhracatçı Birlikleri toplamında en fazla ihracat gerçekleştiren Petkim, dış ticaret sermaye şirketi Pergamon, en fazla ihracat gerçekleştiren imalatçı-ihracatçı firma olarak İzmir Demir Çelik Sanayi ile birlikte sektörlerinde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç şirket almaya hak kazandı. 2014 yılı şampiyonları olarak 54 firma 57 ödülün sahibi oldu.

 

 

 

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ödül töreninde yaptığı konuşmada önemli ihracat pazarlarımız arasında yer alan Ukrayna, Rusya, İran, Irak, Suriye, Mısır ve Libya ekonomilerinde yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin ihracatını geçtiğimiz yıl artı değerlerle tamamladığını belirterek “2014 yılında 157,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu ihracata kayıtlarda yer almayan 5,2 milyar dolarlık Serbest Bölge ihracatını ve 8,8 milyar dolarlık bavul ticaretini eklediğimizde toplam ihracatımız 171,6 milyar dolara ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl 241 milyar dolarlık ithalat yaptığımızı göz önüne aldığımızda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 71’le yükselmiş durumda. Son yıllarda ihracat odaklı büyüme gerçekleştiriyoruz ve bu büyümeye ‘milli büyüme’ diyebiliriz. Geçtiğimiz yılın sonlarında Başbakanımızın açıkladığı dönüşüm programı ile birlikte 2015 yılının geçtiğimiz yıldan çok daha iyi olacağını söyleyebilirim” dedi.

 

 

 

T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise yaptığı konuşmada tarih boyunca İzmir’in her dönem önemli bir konumda yer aldığını vurgulayarak “İzmir’i istikbalimizin kalesi olarak belirledik. Son yıllara baktığımızda İzmir’in hak ettiği konumda olmadığını görüyoruz. Şehrin bu konumu kazanması ve bölgenin lokomotif şehri haline gelmesi için çalışmalıyız. İzmir’i yükselen Asya ekonomilerinin Akdeniz’e iniş şehri olarak görüyoruz. Hava, kara, demiryolu yatırımlarımızla ihracatı daha da artırmanın yollarını açacağız.” dedi.

 

 

 

Okullarda sütle birlikte kuru üzüm dağıtımı başlıyor…

 

 

 

İzmir’e Başbakanlık Ofisi açacakları müjdesini de veren Başbakan Davutoğlu, “katma değerli ürün üretimini artırmak, ihracat değerimizi böylece yükseltebilmek için bundan böyle yüksek teknoloji yatırımlarına 5. bölge teşviki uygulamaya başlayacağız. Yatırımları ve gelişimi Anadolu’ya yaymak en önemli hedefimiz. Ayrıca bölgenin en önemli geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan kuru üzüm konusunda da bir çalışmamız var. Okullarımızda öğrencilere sütle birlikte kuru üzüm de dağıtmaya başlıyoruz. Yıllık kuru üzüm dağıtımımız 60 bin tona ulaşacak. Böylece hem çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini sağlayacağız, hem de üretime destek olacağız. Son dönemlerde açıkladığımız reform paketleri ile ilgili özel sektörden görüşlerini bekliyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise ödül töreni ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Ege İhracatçı Birlikleri olarak bu yıl 11. kez düzenlediğimiz ödül töreninde ilk kez Başbakanımızı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Verdiğimiz ödüllerin en önemli amacı; 210 ülkeye yıllık 18,8 milyar dolar ihracat yapan Ege Bölgesi ihracatçılarını motive etmek, üretim, istihdam ve ihracat olarak gelişmelerine destek olmak böylece ülke ekonomisine katkımızı artırmak” dedi.

 

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında; Ege Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği, Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege Tütün İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği olmak üzere 12 birlik faaliyet gösteriyor.

 

 


Yazan - 1 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x