Ekim Nöbetinde Üreticiye Alternatif ‘Aspir’


_DSC0075

 

 

 

 

​İzmirli çiftçileri, emeğinin karşılığını alabileceği alternatif ürünlere yönlendirmek amacıyla çalışmalarını yürüten İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yeni bir çalışmaya imza attı.

 

Hem gıda sanayi hem de enerji sektörü açısından önemli bir bitki olan ‘aspir’, İzmirli üreticilere Menemen’de düzenlenen ‘Tarla Günü’ ile tanıtıldı. Menemen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün organizasyonuyla düzenlenen Tarla Günü’nde, aspir bitkisinin kullanım alanları ve üreticiye sağlayacağı getiri üzerinde duruldu.

 

Aspir, destekleme kapsamında

 

Tarla Günü’ne katılan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ahmet Güldal, son yıllarda aspir bitkisine olan ilginin arttığını vurguladı. Aspir tarımının yaygınlaştırılması için  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının birlikte yürüttüğü çeşitli çalışmalar olduğu üzerinde duran Güldal, aspir bitkisinin destekleme kapsamında yer aldığını vurguladı.

Çiftçilere alternatif oluşturacak ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla İl Müdürlüğü olarak çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Güldal, 1-2 yıl içeresinde aspir bitkisinin İzmir’de giderek yaygınlaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

_DSC0116

 

Biodizel yakıt elde ediliyor

 

İzmirli üretici için yeni sayılabilecek bir çeşit olan aspir ile ilgili bilgi veren Menderes Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, aspirin ayçiçeği gibi önemli bir yağ bitkisi olduğunu söyledi. Gıda ve tekstil boyası üretiminde de kullanılan aspirden aynı zamanda biodizel yakıt da elde edildiğini belirten Sayılır, ‘Oleik’ adlı çeşitten elde edilen yağın zeytinyağı kalitesinde olduğunu kaydetti.

 

Aspirin, kuraklığa dayanıklı tek yıllık uzun gün bitkisi olduğunu anlatan Sayılır, üretici açısından ürünün pazarlama olanaklarının da geniş olduğu üzerinde durdu. Menemen’de pamuk tarımının sürdürülebilirliği için mutlaka ekim nöbeti yapılması gerektiğini ifade eden Sayılır, ekim nöbeti için aspirin iyi bir alternatif oluşturabileceğini vurguladı.

 


Yazan - 11 Haziran 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x