Elektrikli bisiklet kullanımında ‘Ehliyet’ şartı kaldırıldı.


25 km. hız yapabilen elektrikli bisikletleri artık herkes kullanabilecek. Yeni düzenleme ile 57 bin 797 A-1 sürücü belgesi ise işlevsiz kaldı.

 

SINIF DEĞİŞTİRDİLER  

 

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Mustafa B.Demirer, 81 il valiliğine genelge gönderdi. Demirer, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin c bendinde; “Bisiklet en çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer” şeklinde hüküm konularak elektrikli bisikletlerin “bisiklet” sınıfına dahil edildiğini belirtti.

 

 EHLİYET ŞARTI ARANMAYACAK  

 

Bakanlık Müsteşar Vekili Demirer, bu yüzden eski talimatların yürürlükten kaldırıldığını ifade ederek, “Elektrikli bisiklet kullananlarda sürücü belgesi şartı aranmayacak ve bu nedenle kendilerine cezai işlem uygulanmayacak” dedi.   Bugüne kadar trafik ekipleri şehiriçi ya da şehirdışı yollarda “ehliyetsiz” olarak elektrikli bisiklet kullanan kişilere Karayolları Trafik Kanunu uyarınca para cezası uyguluyordu. Elektrikli bisiklet satın alan kişiler ise kurs ve sınavlara girerek A – 1 ehliyeti çıkartıyordu.


18 Mayıs 2012. 15:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x