En güzel koç, teke, koyun ve keçi seçildi


 

3. Koyun Keçi Panayırı, eğlenceli yarışmalarla son buldu. Panayırın ikinci gününde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’nın moderatörlüğünü yaptığı İzmir’de kırmızı et üretimi ve tüketimi konulu panel yapıldı.
IMG_9576 (1024x683)Panelde Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Genel Sekreteri Kerem Demirel, Prof. Dr. Orhan Karaca birer konuşma yaptılar. Mustafa Kaymakçı yaptığı genel değerlendirmede, “Türkiye’de hayvancılığa nasıl yön verilir bunu dinledik. Kırsalda yaşayan insanları köylerinde tutacak politikalar gerekiyor. Devletin desteği gerekli” dedi.

 

 

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Alçiçek de yaptığı kısa sunumda meraların hayvanların beslenmesi için yetersiz olduğunu, ek yemlemenin çok önemli olduğunu vurguladı. Alçiçek, “Hayvana ek yem vermek önemli. Kaba yemsiz karlılık olmaz” şeklinde konuştu.
Halat çekmede Tire takımı kazandı
Panayırın etkinlik sahnesinde meddah ve Türk Halk Müziği dinletilerinin ardından ilçelerden gelen yetiştiricilerin oluşturduğu 8 kişilik takımlar arasında halat çekme yarışı yapıldı. Bergama, Tire, Dikili, Ödemiş, Kınık ve Çeşme takımları arasından finalde Kınık ve Tire takımları yarıştı. Birinci gelen takım Tire takımı oldu. Birinci olan takımın ödülü küçük altın ve hediye sepeti oldu.
IMG_9589 (1024x683)Koyun keçi güzellik yarışmasında ise hayvanlar sahneye çıkarak ırk özellikleri tanıtıldı. Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Prof. Dr. Ahmet Alçiçek, Prof. Dr. Orhan Karaca, Dr. Funda Erdoğan Ataç ve Kayserili kadın yetiştirici Afife Küçükbenli’nin oluşturduğu jüri koyun ve keçileri değerlendirdiler.

DİĞER HABERLER
Şap Aşılama Kampanyasının süresi uzatıldı

 

 

 

 

Dereceye giren hayvanların sahiplerine birer çuval yem, Kecheese hediye paketi, güneş enerjisi sistemi firmasından %30 indirim, birinci seçilenlere küçük altın ve Denizbank’tan köstekli saat verileceği açıklandı. Yarışmanın finalinde jürinin değerlendirmesine göre dereceye girenler ve birinciler belirlendi.
Birinci seçilenler, 4 numara ile yarışan Yusuf Çelik’in Sakız koçu, 3 numara ile yarışan Neşe Akarsu’nun sakız koyunu, 6 numara ile yarışan Gülsüm Akçay’ın tekesi ve 5 numara ile yarışan Cengiz Deregözü’nün Nubyen keçisi oldu.
Dereceye girenlerle hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından 3. Koyun Keçi Panayırı’nın kapanış konuşmasını yapmak üzere söz alan İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, panayırın gelenekselleştiğini ve her yıl yapılacağını söyledi. Türer, “Biz küçükbaş hayvancılığın önemini herkese anlatmak istiyoruz. Burada yetiştiricilerimiz en iyi hayvanlarını sergilediler. Bu verimli hayvanları tanıttık. Yeniden görüşmek üzere hoşçakalın” diye konuştu.


16 Eylül 2013. 11:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x