Başbakan’ın “Anne Gözyaşları”


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze namazını kılarak son yolculuğuna uğurladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Cemil Çiçek Başbakan Erdoğan ile birlikte saf tutup, Tenzile Erdoğan’ın tabutuna omuz verdi.

Fatih Camii, Başbakan Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze töreni sebebiyle tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Fatih Camii’nde cenaze töreni için hazırlıklar sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Caminin içinde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Cenaze törenine katılmak ve Başbakan’ı acılı gününde yalnız bırakmak istemeyen dost ve akrabaları camiye akın etti. Kalabalık sebebiyle birçok insan avluda kendine yer bulamadı. Başbakan Erdoğan annesinin taşındığı cenaze aracı ile camiye geldi. Daha sonra annesinin naaşını omzunda taşıdı. Musalla taşına konulan tabutun üzerindeki siyah bir bez dikkat çekti. Bu siyah bezin Kabe’den getirildiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan bir süre avluda kaldıktan sonra beraberindeki Cemil Çiçek, Taner Yıldız ve İstanbul Valisi Mutlu ile birlikte öğle namazını kılmak için camiye girdi. Namaz öncesi Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Öğle ezanı okunmadan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de camiye gelerek öğle namazını kıldı. Öğle namazının ardından Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ön saftaki yerlerini alarak namaza durdu. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldırdı. Görmez, namazı kıldırdıktan sonra cemaatten helallik istedi ve kısa bir konuşma yaptı. Namaz için Fevzi Paşa Caddesi’ne de dev bir ekran kuruldu. Avluya sığmayan kalabalık cadde üzerinden namaza iştirak etti. Namaz kılınmasının ardından Erdoğan annesini tabutuna omuz verdi ve cenaze aracına kadar taşıdı. Cenazenin araca konulmasından sonra sıkı güvenlik önlemleri altında cenaze aracı camiden ayrıldı.

POLİS CAMİ ÇEVRESİNDE KUŞ UÇURTMADI

Namaz kılındığı sırada havadan bir helikopter de güvenliği sağladı. Çevredeki keskin nişancılar, özel harekat polisleri, sevil ekipler, tören sırasında etrafta kuş uçurtmadı. Çevik kuvvet polisleri de çevrede olası bir olumsuzluk için hazır bekletildi. Cadde üzerlerinde polis panzerleri de konuşlandırıldı. Fevzi Paşa Caddesi ve caddeye çıkan yollar tören boyunca trafiğe kapatıldı. Sadece yayaların geçişine izin verildi. Polis ekipleri caminin avlusuna girecekleri didik didik arayarak içeri aldı.

 

TÖRENE SİYASET, İŞ, SANAT VE SPOR DÜNYASINDAN ÖNEMLİ İSİMLER KATILDI

Başbakan Erdoğan’ın aile bireylerinin yanı sıra Tenzile Erdoğan’ın cenaze törenine; siyaset, sanat, iş ve spor dünyasından tanınmış birçok isim katıldı. Cenaze törenine; Cumhurbaşkanı Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek başta olmak üzere katılan bazı tanınmış isimlerden bazıları şöyle: Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Ömer Dinçer, Hayati Yazıcı, Egemen Bağış, Beşir Atalay, Zafer Çağlayan, Recep Akdağ, Melih Gökçek, Suat Kılıç, Sadullah Ergin, Faruk Çelik, Taner Yıldız, Mehmet Şimşek, Nihat Ergün, Ömer Çelik, Mehdi Eker, Ertuğrul Günay, Köksal Toptan, Vecdi Gönül, Abdülkadir Aksu, Mustafa Denizli, Yıldırım Demirören, Rıdvan Dilmen, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Adnan Polat, İbrahim Kutluay, Orhan Gencebay, Nuri Sesigüzel, Metin Şentürk, Murat Yalçıntaş, Rifat Hisarcıklıoğlu, Özer Çiller, Mustafa Kamalak, Namık Kemal Zeybek, Cavit Çağlar, Mehmet Atalay, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Rıdvan Dilmen ve Rüştü Reçber.

TSK’DAN DA BİR HEYET KATILDI 

Cenazeye 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ile TSK’dan da bir heyet katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Abant’taki toplantısında olduğu için cenazeye katılamayacağını bildirmişti. CHP adına cenaze törenine Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın başkanlığındaki bir heyet katıldı. Tören için MHP’den de Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ile Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve bir heyet de camideki yerini aldı.

ERDOĞAN GELİŞİNDEN OLDUĞU GİBİ YİNE CENAZE ARACINA BİNDİ

Tenzile Erdoğan’ın cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından musalla taşından alınarak, omuzlarda cenaze aracına taşındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan, Tenzile Erdoğan’ın tabutuna cenaze aracına kadar birlikte omuz verdi.Cenaze aracı Karacaahmet Mezarlığı’na doğru yola çıktı. Başbakan Erdoğan camiye gelirken olduğu gibi mezarlığa giderken de cenaze aracına bindi.

KARACAAHMET MEZARLIĞI’NDA TOPRAĞA VERİLDİ

Başbakan Erdoğan’ın, annesinin naaşı ile birlikte bindiği cenaze aracının Karacaahmet Mezarlığı’na ulaşmak için izlediği güzergah, aracın geçisi sırasında trafiğe kapatıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün makam aracı da korteji takip etti. Cenazenin defnedilmesini izlemek isteyen vatandaşlar ise mezarlığa üst aramasından sonra alınmaya başladı. Cenazenin defnedileceği Karacaahmet Mezarlığı’nın bulunduğu bölgede polisin yanı sıra, başbakanlık korumaları da görev yaptı. Basın kuruluşlarının içeri girmesine izin verilmeyen mezarlığa, sadece TRT ve AA kameraları alındı.

 


Yazan - 8 Ekim 2011. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x