Erdoğan-Obama görüşmesi


fft16_mf6284156
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama’nın G-20 zirvesindeki görüşmesi 1 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama açıklama yapıyor…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

Türkiye’nin evsahipliğinde gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu Sabah Türkiye’ye gelen ABD Başkanı Obama’nın Regnum Otel’deki görüşmesi saat 10.40’ta başladı.

Erdoğan ve Obama, el sıkışarak fotoğraf çektirdikten sonra görüşmeye geçti.

G20 Liderler Zirvesi kapsamında Regnum Otel’de gerçekleşen basına kapalı görüşme, 1 saat sürdü. Zirvede Suriye, terör ve IŞİD konuları vardı.

 

Zirveden yansıyan fotoğrafta heyetlerin oldukça kalabalık olması dikkat çekti.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı.

Görüşmede, Amerikan tarafından da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’in yanı sıra diğer yetkililer bulundu.

ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Paris’teki terör eylemi maalesef 129 kişinin öldüğü bir eylem olarak hepimizi üzdü. Şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu.

G-20 zirvesini belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Dünyadaki terörizme yönelik tavrımız G 20 zirvesinden çok kesin, keskin ifadelerle karşılığını bulacaktır.

Kollektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Paris’te de Ankara’da olduğu gibi, Suruç’ta, Diyarbakır’da olduğu gibi kollektif bir terörle karşı karşıya kaldık.

Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değildir. Tüm insanlığa karşıdır. Aynı zamanda G-20’nin zirvesinde gerek iklim değişikliği, gerek mülteciler meselesi, dünyadik ekonomik gelişmeler tüm bunları değerlendireceğiz.
Suriye’de DAEŞ’le olan mücadeleyi gündeme alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri bünyesinde bundan sonra atacağımız adımları değerlendirem fırsatı bulduk. Stratejik ortaklar olarak dayanışmamızı dünya barışına katkıda bulunmak için kararlılıkla sürdüreceğiz.

OBAMA’DAN İLK AÇIKLAMA

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek başlamak istiyorum. Türkiye ve Antalya halkına misafirpervelikleri için teşekkür ediyorum. G-20 geleneksel olarak küresel ekonomi konuları tartışmak için bir platform oluşturmuştur.

Franda’daki saldırlar, Ankara’daki saldıra olduğu gibi masum insanları hedef alan bu saldırılar, bütün insanlığa karşı yapılan saldırılardır. Cumhurbaşkanı Hollande’a söylediğimiz gibi onlarla dayanışma içinde bulunuyoruz. Türkiye hem Suriye hem Irak’ta IŞİD’le mücadelede önemli bir ortağımız olmuştur. Suriye’deki felaket ortamını gidermek için ortak olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye Suriye sınırında IŞİD tehdidiyle nasıl başa çıkabileceğimizi görüştük. Viyana’daki görüşmelerden bahsettik. Hem Ankara hem Paris hem de Suriye’de felaket acılar yaşatan IŞİD ile nasıl mücadele edeceğimizden bahsettik. Aynı zamanda iklim değişkliği, kapsayıcı büyüme gibi konularda bahsetme fırsatı bulduk.

 

133325

 

G20 Liderler Zirvesi başladı

 

Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuk heyet başkanlarını karşılaması ve aile fotoğrafı çekimiyle başladı.
G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Antalya’ya bulunan G20 üyesi ve davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bazı uluslararası kuruluşların temsilcileri, zirvenin yapılacağı Regnum Otel’e geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderleri otel önünde hazırlanan platformda karşıladı.
Erdoğan ile tokalaşan liderler, aile fotoğrafı çekimi için beklerken, ayaküstü sohbet etti.
Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz Al Suud, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da bulunduğu konuk heyet başkanları, G20 Liderler Zirvesi aile fotoğrafı için hazırlanan platformda, kendilerine ayrılan yerlere geçti.
Aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sol yanında ABD Başkanı Obama, sağında ise G20 2016 Dönem Başkanı Çin Devlet Başkanı Cinping yer aldı.
Fotoğraf çekiminin ardından “Kalkınma ve İklim Değişikliği” başlıklı çalışma yemeğine geçildi.

 

 

liderlerden-1-dakikalik-saygi-durusu-6285132

 

 

Liderlerden 1 dakikalık saygı duruşu
ERDOĞAN SAYGI DURUŞUNA DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ye başsağlığı dileğinde bulundu. Erdoğan, konuşmasına Ankara ve Paris’te gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenlere saygı duruşuna bulunulmasını isteyerek başladı.

G20 zirvesine katılan liderler, Ankara, Paris ve diğer terör saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından terörün bütün ülkeleri tehdit ettiğini vurgulayarak sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörizm hepimizin barış ve güvenliğini tehdit ediyor. Uluslararası toplumun terör konusunda iyi bir sınav verdiğini söylemek mümkün değil” dedi.

G20 ülkeleri olarak büyüme stratejilerinin hazırlandığını belirten Erdoğan, “G20 zirvesinin tarihin dönüm noktası olmasını temenni ediyorum. Atılan tüm adımlara rağmen hala gerçek küresel bir reforma kavuşamadığımızı görüyoruz. Tam toparlanma başladı derken gelişmekte olan ülkelerde yavaşlama olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yıl G20 ülkeleri olarak büyüme stratejileri hazırladık. Tam ve eksiksiz olarak yaparsak 2 puanlık destek sağlayacağız. Yıl boyunca sürdürdüğümüz çalışmaların olumlu sonuçlarını alıyoruz. Hala güçlü küresel bir ekonomik performansa ulaşamadık” diye konuştu.

 

 


Yazan - 15 Kasım 2015. Kategori DÜNYA, MAGAZİN, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x