Erdoğan’ın gözü Rusya’daki birlikte mi?


12910

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Türkiye’nin üçlü birliğe resmen talip olduğunu söyledi.

 

 

Belarus’un başkenti Minsk’te gerçekleşen Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi’nde konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’nin de Rusya-Kazakistan-Belarus arasında oluşturulan Gümrük Birliği’ne girmek istediğini açıkladı.
8ab32dd6-9e9b-44c1-a495-c80a7a3c3101-444x333Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun katıldığı zirvede konuşan Nazarbayev, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan beni aradı. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne alınmasının mümkün olup olmadığını sordu. Türkiye büyük bir ülke ve ortak sınırlarımız var. Sürekli Sovyetler Birliği’ni mi kuruyorsunuz diye soruyorlar. Türkiye’yi de birliğe alırsak bu soru da ortadan kalkmış olur…” ifadelerini kullandı.

 

 

 

ERMENİSTAN VE KIRGIZİSTAN DA İSTİYOR

 

 

Ermenistan’ın Gümrük Birliği’ne girişi ile ilgili talebi konusunda da değerlendirmede bulunan Nazarbayev, “Kırgızistan da aynı talepte bulunuyor. Ermenistan ve Kırgızistan’ın Gümrük Birliği’ne girişi için yol haritasının belirlenmesine ihtiyaç var.” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Putin de 3 yıl boyunca aktif olan Gümrük Birliği’nin çok verimli olduğunu, üç ülkenin BDT coğrafyasında 170 milyon nüfusluk bir alanı kapsadığını söyledi. Gümrük Birliği içerisinde toplam ticaret hacminin 604 milyar doları bulduğunu kaydeden Putin, “Birliğimizin genişlemesi konusunda çok dikkatli olmalıyız. Şartlar herkes için aynı olmalı. Çok dar dairede üçlü yapıda bu pozisyonda anlaşabiliriz. Nazarbayev, üçüncü ülkelerin Gümrük Birliği’ne olan ilgisinden bahsetti. Buna Türkiye dahil. Ben önemli ekonomilerden Hindistan’ın da Gümrük Birliği’ne ilgi duyduğunu söyleyebilirim.” dedi.

DİĞER HABERLER
Kapıda bekleyen TIR sayısı 10 bin

 
HİNDİSTAN’DA BİRLİK İSTİYOR

 
Putin, Hindistan Başbakanının Moskova ziyaretinde kendisine Gümrük Birliği bölgesi ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istediklerini ilettiğini söyledi.
Küresel ekonomide yaşanan zorluklara rağmen, Rusya-Belarus-Kazakistan’dan oluşan troykanın memnun edici bir durumu olduğunu ifade eden Rus lider, “2013’ün ilk yarısında gayri safi milli hasılamız yüzde 1,7 büyüdü. Ocak-Ağustos döneminde ortak ticaret hacmimiz yüzde 2 arttı.” bilgisini verdi.
Türkiye Nisan 2013’te de Rusya ve Çin’in öncülüğünde kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü’ne resmen diyalog ortağı olmuştu.

 

“Türkiye’nin isteği birliğe katılmak değil”

 

Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev’in Minsk’te yapılan Avrasya Ekonomik Topluluğu Konsey zirvesinde kullandığı “Türkiye bizim Gümrük Birliğine katılmak istiyor. Onu da birliğe kabul ederek bu işi bitirelim” çıkışına düzeltme yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye katılmak değil, birlikle sıkı işbirliği yapmak istiyor” dedi.

 
Nazarbayev’in büyük yankı getiren sözlerinin ardından Kazakistan liderinin söylediklerinin tam olarak gerçekleri yansıtmadığını belirten Lavrov, “Sadece Türkiye değil, Hindistan, Vietnam ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de kurduğumuz Gümrük Birliği’yle işbirliği yaparak daha geniş serbest ticaret bölgesi oluşturulmasını istiyor. Ama bu ilgiyi Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan liderliğinde kurulan Gümrük Birliğine katılma arzusu şeklinde değerlendirmek tam olarak doğru olmaz” açıklamasını yaptı.

DİĞER HABERLER
'Rusya'ya tavuk ihracatı iç pazar fiyatlarını etkilemeyecek'

 
Diğer taraftan Nazarbayev’in dün ortaya attığı “Türkiye Gümrük Birliği’ne katılmak istiyor çıkışıyla ilgili Ankara’nın tepkisine yer veren Rus Kommersant gazetesi, “Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na konu hakkında görüşünü sorduğumuzda Nazarbayev’in açıklamasının Ankara’da büyük bir sürpriz olarak karşılandığı yanıtını aldık” dedi.

 


25 Ekim 2013. 11:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x