Ergene Nehrine “Şafak Harekatı”


Trakya’da bulunan Ergene Nehri’ndeki kirliliğin önlenmesi içim 2 milyar liralık proje hazırlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ‘’Bu plana Şafak Harekatı adını verdik’’ dedi.

ANKARA- Trakya’da bulunan 283 kilometre uzunluğundaki Ergene Nehrinde yaşanan kirliliğin önlenmesi içim 2 milyar liralık bir proje hazırlandığı açıklandı.  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Bu plana Şafak Harekatı adını verdik, Ergene üç yıl içinde kurtarılacak” dedi.

Bakan Eroğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada, Ergene nehri havzasında 68 belediye ve 1 milyon 150 bin nüfus bulunduğunu belirterek, dere yataklarının ıslah edilmeye başlandığını, atık su ünitesi yapan  sanayi tesislerine yüzde 50 daha ucuz elektrik verileceğini bildirdi. Bakan, fabrikalara cihaz takılarak, atık suları değerlendirip, nehre vermek yerine, yeniden işletmede kazanmaya teşvik edildiğini de kaydetti ve şunları söyledi:”Trakya bölgesinde ne kadar baraj, gölet, sulama tesisi, belediyelerin içme suyu talepleri, içme suyu tesisleri, atık su arıtma tesisleri varsa, bunların tamamını da yapacağız. Belediyelere, katı atık bertaraf tesisleri ve ağaçlandırma, erozyon kontrolü, atık su arıtma tesisleri gibi hususlarda her türlü desteği vereceğiz. Böylece Ergene’de üç yıl içerisinde kirlilikte, gözle görülür bir iyileşme olacaktır. Ergene’yi kurtaracağız. Bu büyük eylem planına Şafak Harekâtı adını verdik.”


Yazan - 9 Ekim 2011. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x