Erken Seçimde “27 Ekim 2013” Tarihine İlk Onay


Yerel seçimleri öne çeken teklif, TBMM’deki 1. tur oylamada kabul edildi.

 

Yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, Meclis’teki 1’inci tur oylamada kabul edildi. İkinci tur oylama ise 12 Ekim Cuma günü yapılacak.   Yerel seçimlerin 5 buçuk ay öne alınmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki 1’inci tur görüşmeleri tamamlandı. AK Parti ile MHP’nin ortak Anayasa değişikliği teklifinin maddeleri ayrı ayrı oylandı.

 

Teklifin, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılmasına ilişkin 1’inci maddesi 378 oyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin yürürlüğünü düzenleyen ikinci maddesi de 369 oy aldı.   Düzenleme, seçim kanunlarındaki değişikliklerin 1 yıl süreyle uygulanamayacağına ilişkin Anayasa hükmünden muaf tutuluyor.

 

Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmeleri 12 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek. İkinci tur görüşmelerin sonunda teklifin geneli oylamaya tabi tutulacak.   Anayasa değişikliğinin referanduma gerek kalmadan doğrudan yürürlüğe girebilmesi için 367 oy gerekiyor.

 

Öte yandan, Anayasa değişikliğine paralel olarak, Mahalli İdareler Kanununda da değişiklik yapılmasını öngören teklif Meclis Başkanlığına sunuldu.   AK Parti ve MHP Grup Başkanvekillerinin verdiği teklif, mevcut durumda “1 Ocak” olan seçimin başlangıç tarihini “1 Ağustos” olarak değiştiriyor.


Yazan - 10 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x