Ermenistan Van Peyniri Yiyecek


Hükümetin tarım ve hayvancılık destekleri devam ederken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sektöre yönelik yatırımlar meyvelerini vermeye başladı.

Vanlı 32 girişimcinin bir araya gelerek 2006 yılında kurduğu şirket, ihracatın hesaplarını yapıyor. Bugüne kadar 14 milyon liralık yatırım yapılan Van Ticaret Borsası Organize Tarım İşletmeleri AŞ (VOTAŞ), önümüzdeki yıldan itibaren süt üretimine süt ürünlerini de ekleyecek. VOTAŞ Genel Müdürü Münür Karam, günlük 100 ton süt mamulü üretimi planladıklarını ifade ederek hedef pazarın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirler olduğunu söyledi. Yurtdışına açılmayı da planladıklarını aktaran Karam, Irak ve Ermenistan’a peynir gibi süt ürünleri satmayı planladıklarını kaydetti. Genel Müdür Karam’ın verdiği bilgilere göre 9 bin 500 dönüm arazi üzerine kurulu tesislerde proje kapsamında 2 bin baş süt ineği ile günlük 100 tonluk süt mamulü üretilmesi planlanıyor. Bugün itibarıyla 546 hayvanın olduğu tesislerde bin baş hayvan için altyapı çalışmaları tamamlandı. Toplamda 14 milyon liralık yatırım yapılan tesisler için toplam yatırım tutarı 20 milyon lirayı bulacak.

VOTAŞ’ta üretilen günlük süt mandıralara satılıyor. Temelleri altı yıl önce atılsa da işletme bir yıldır faaliyet gösteriyor. 25 kişiye istihdam sağladıklarını bildiren Karam, teknolojik altyapısı güçlü bir tesisle hizmet verdiklerini kaydetti. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından da desteklenen VOTAŞ’ta hayvanların tüm hareketleri bilgisayar ortamında izlenebiliyor.

Hangi hayvanın günlük ne kadar süt verdiği kayıt altına alınıyor. 48 hayvanın aynı anda sağılabildiği tesislerde süt verimini artırmak için kauçuk yataklar bulunuyor. Soğuk havada verimleri düşse de ineklerin günlük süt verimi 20 kilogramın üzerinde. Modern tesislerde süt mamullerinin üretimi için çalışmalar devam ederken hayvanların gübresi de değerlendiriliyor. Atıklar katı ve sıvı şekilde ayrıştırılıyor. VOTAŞ Genel Müdürü Karam, hayvan gübresinden biyogaz üretmeyi planladıklarını kaydetti. Öte yandan VOTAŞ’taki buzağılar özel ortamlarda bakılıyor. Her yeni doğan buzağıya bir isim veriliyor./Cihan

 


22 Şubat 2012. 14:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x