ESK, dondurulmuş karkas sığır etini,21,5 KG/TL’den satışa başladı…


unnamed

 

 

 

 

ESK, dondurulmuş karkas sığır etini,21,5 KG/TL’den satışa başladı…
      
    

 

Halim UTLU

Sığır karkas et ithalatı, helal kesim sertifikası almış, denetlenerek onay verilen kesimhanelerden, Bakanlık ile Et ve Süt Kurumu veteriner hekimleri kontrolünde gerçekleştirilmeye başlandı.Çalışma koşulları yerinde kontrol edilen veteriner hekimler tarafından seçilip onaylandıktan sonra, hayvanların kesimine izin veriliyor. Sığırların kesim öncesi, kesim ve kesim sonrası muayeneleri gerçekleştiriliyor, tüm işlemlerin sağlık kurallarına uygunluğu veteriner hekimlerce denetleniyor.

 

Denetlenerek onay verilen kesimhanelerden et ithal ediliyor
Dondurulmuş çeyrek karkas sığır eti satışlarına başlayan ESK, söz konusu etleri sadece kırmızı et ve yemek sanayinde faaliyet gösteren firmalara satıyor. Dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda artan kırmızı et talebine cevap vermek amacı ile sadece şarküteri sanayi ve yemek sanayine dondurulmuş karkas sığır satışı başlattıklarını ve sektöre uygun fiyata kırmızı et tedariği sağladıklarını belirten ESK Genel Müdürü Kasım Piral, denetlenerek onay verilen kesimhanelerden elde edilen etlerin ithalatına izin verildiğini söyledi..


Helal kesim sertifikası şart
Kesimlerde İslami kaidelere riayet edildiğini ve Müslüman kasaplarca kesimlerin yapıldığını açıklayan Piral “Sığır karkas et ithalatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onay verdiği AB ülkelerinden, helal kesim sertifikası almış kesimhanelerde, yine Bakanlığımız ve Et ve Süt Kurumu veteriner hekimleri kontrolünde gerçekleştiriliyor. Çalışma koşullarını yerinde kontrol eden veteriner hekimlerimiz tarafından seçilip onaylandıktan sonra, hayvanların kesimine izin verilmekte, sığırların kesim öncesi, kesim ve kesim sonrası muayeneleri gerçekleştirilmekte, tüm bu işlemlerin sağlık kurallarına uygunluğu veteriner hekimlerimizce denetlenmektedir.” dedi.


Çiftlik hayvanlarının beslenmesinde,işlenmiş hayvansal protein kullanımı yasak
Mevzuat gereği, çiftlik hayvanlarının beslenmesinde işlenmiş hayvansal proteinlerin kullanımının, Avrupa Birliği ülkelerinde yasak olduğuna dikkat çeken ESK Genel Müdür Piral, sözlerini şöyle tamamladı; “ İthal edeceğimiz sığır karkaslarının beslenme koşulları ile ilgili olumsuz haberlere de itibar edilmemeli. Bu standartlarda kesimler gerçekleştirilip sığır etleri şoklanacak ve soğuk zincir kurallarına uygun bir şekilde ülkemize getirilerek, şarküteri sanayi ve yemek sanayinde kullanıma sunulacak.”


Satış; ESK Sincan ve Sakarya Et Kombinası’ndan
Piral’ın verdiği bilgiye göre; dondurulmuş karkas sığır etleri, kilogram fiyatı 21,5 liradan satışa sunuluyor. Firmalar, ESK’dan aylık maksimum 200 ton et alabiliyor ve dondurulmuş çeyrek karkas sığır etini, sadece kırmızı et sanayi ve yemek sanayinde faaliyet gösteren firmalara satıyor. Satış ve teslimatlar; Et ve Süt Kurumu Sincan  Kombina Müdürlükleri ve Sakarya Et Kombinası Müdürlüğü  tarafından gerçekleştiriliyor


Yazan - 29 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x