Eski Zengiler Bir Dilim Ekmeğe Muhtaç…


0,,17355648_403,00

 

 

Ekonomik krizin vurduğu Yunanistan’da eski zengin ve orta halli pek çok aile gıda yardımına muhtaç hale geldi.

 

 

Yunanistan fakirleşiyor

 

 

Yunanistan beş yılda yüzde 40 oranında fakirleşti. AB Komisyonu Atina’yı idari ve yapısal reformların geciktirilmemesi hususunda uyardı.

 

 

Yunan gençleri çaresiz

 

 

Ekonomik ve malî krizin vurduğu Yunanistan’da geçim sıkıntısı eski zenginleri de giderek daha fazla etkiliyor. Krizden önce orta halli ya da zengin sayılan aileler arasında şimdi gıda yardımlarından yararlananların sayısı hiç de az değil.

 

 

Atina’nın şık banliyölerinden Kifisya’dayız. Maria Kefala-Salmatani ihtiyacı olanlara gıda ve ilaç dağıtıyor. 2003 yılında belediye meclisine seçilen iş kadını, o dönemde engelli çocuk ve gençler için bir merkez kurulması vaadiyle iş başına geldiklerini, şimdi ise önceliklerin değiştiğini belirtiyor. Giderek kök salan ekonomik kriz nedeniyle yardıma muhtaç olanların sayısı giderek artıyor.

 

 

Kefala-Salmatani “Bu mahalle 80’li yıllardan itibaren genişledi ve pek çok ünlü burada ev yaptırdığı için ünlüler mahallesi diye anılmaya başladı. Ama bu, gerçeğin sadece bir bölümü. Kifisya’da hâlâ çok sayıda orta halli aile yaşıyor. Şu an işsizlik nedeniyle dibe vurmuş durumdalar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Eskiden karı-koca çalışan, ama şimdi ikisi de işini kaybetmiş, bir de üstüne çocuklarına bakmak zorunda olan aileler. Yardımımıza ihtiyaçları var. Ayrıca borçlarını ödeyemedikleri için gıda masraflarını karşılayamayacak duruma düşen iş adamları da mevcut” açıklamasını yapıyor.

 

 

 

‘Yardım istemekten utanıyorlar’

 

 

Şehir yönetiminden 19 kişi her gün yapılan gıda dağıtımında görev alıyor. Bir yardım kuruluşundan gönüllüler de onlara yardım ediyor. Kifisya’da gıda yardımları için şimdiye kadar 170 kişi başvuruda bulunmuş. Yardımlara muhtaç olanların sayısının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Kefala-Salmatani, eskiden durumu iyi olan pek çok kişinin, şu an içinde bulunduğu ekonomik darboğazı itiraf etmek ve yardım istemekten utandığını belirtiyor.
Kefala-Salmatani “Genelde komşulardan nazikçe bir tüyo geliyor. ‘Şu evde artık ışıklar yanmıyor’ gibi. Bu muhtemelen elektriklerin kesildiği anlamına geliyor. Ya da ‘şu evin önünde iki otomobil duruyordu. Şimdi ikisi de yok’ veya ‘çocukların özel okuldan kayıtları silindi’ gibi. Psikologlarımız ve sosyal danışmanlarımızla harekete geçip söz konusu kişilerle özel alanlarına saygılı bir şekilde bağlantı kuruyoruz” diyor.

 

 

 

Belediye Başkanı Pantelis Siridakis

 

 

Gözlerden ırak dağıtım

 

 
Atina’nın kuzeyindeki nezih banliyölerden Psychikon’da da yardımların gizliliğine özel önem veriliyor. Belediye Başkanı Pantelis Siridakis, şu an muhtaç durumdakilerin büyük bölümünün bu hale düşebileceğini hayatta aklının ucundan bile geçirmediğini belirterek, bu nedenle belediye olarak alışılmadık bir yönteme başvurduklarını kaydediyor.

 
Siridakis “Bir buçuk ay kadar önce bir büfe kurduk. Tüm mahalle sakinleri uğrayıp, süpermarketlerden aldıkları gıda maddelerini bağışlayabiliyor. Büfe, merkezî bir yerde büyük bir süpermarketin önüne kuruldu. Ancak yiyeceklerin dağıtımı daha uzakta, gözden ırak bir yerde yapılıyor. Bunu özellikle böyle yaptık. Çünkü bağışlardan yararlananların yardımı herkesin gözü önünde almasını istemedik. Bağışta bulunanlar ise görülmekten hoşlanıyor ve bu şekilde diğer insanları da bağışta bulunmaya teşvik etmiş oluyorlar” şeklinde konuşuyor.

 
Kiliselere akın

 
Kriz patlak vermeden önce villalarla dolu bu semtte evlere metrekare başına 10 bin euro gibi fiyatlar biçilmesi alışıldık bir durumdu. Şimdi ise 120 kişi gıda yardımlarından yararlanıyor. Başvuruda bulunanlar haftada bir kez haftalık ihtiyacını karşılayacak kapsamlı bir gıda yardımı paketi alıyor. Ancak yardıma muhtaçların kesin sayısı bilinmiyor. Belediye Başkanı Siridakis, pek çok kişinin belediye yerine kiliselere başvurmayı tercih ettiğini belirtiyor. Siridakis, kiliselerin yemek dağıtımından günde en az 300 kişinin yararlandığını tahmin ettiklerini kaydediyor.
© Deutsche Welle Türkçe
Jannis Papadimitriou / Beklan Kulaksızoğlu


16 Ocak 2014. 10:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x