Et Fırsatçılarının Yeni Oyunu


“Et fırsatçıları çabuk kilo alması için büyükbaş hayvanlara tavuk yemi yediriyor ”

Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, et fırsatçılarının çok çabuk kilo alması için büyükbaş hayvanlara tavuk yemi yedirildiğini tespit ettiğini belirterek, bunun deli dana hastalığına sebep olabileceğini savundu.

SAKARYA- Yıldız, Cihan’a yaptığı açıklamada, kırmızı etin fiyatının yüksek olması sebebiyle bundan yasal olmayan yollardan kazanç sağlamak isteyenlerin bulunduğunu kaydetti. “Üzülerek söylemem gerekiyor ki saha çalışması yaparken bazı besi sahipleri hayvanın çok çabuk kilo alması ve daha çok et satabilmek için tavuk yemi yediriyor” diyen Mustafa Yıldız, bunun insan ve hayvan sağlığı için son derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

DELİ DAHA HASTALIĞINA SEBEP OLUR

Sakarya Veteriner Odası Başkanı, büyükbaş hayvanlara tavuk yemi yedirilmesinin Türkiye’de olmayan deli dana hastalığını ortaya çıkarabileceğini dile getirerek şu uyarılarda bulundu:”Tavuk yeminin büyükbaş hayvanlara yedirilmesi son derece sakıncalı. Çünkü tavuk yemi büyükbaş hayvanlarda deli dana hastalığını tetikliyor. Zaten zor durumda olan hayvancılığımız bu hastalık ortaya çıktığı zaman daha da zor duruma düşecektir. Kurban bayramının da yaklaştığını düşünürsek bu olumsuz durum Türkiye’de hayvancılığın sonunu getirir.”

Mustafa Yıldız, saha çalışması sırasında, bu uygulamanın giderek yaygınlaştığını gördüğünü belirtirken, besi ve hayvan çiftliklerini çok iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, “Büyükbaş hayvana tavuk yemi yedirilmesi bir suç. Bu durum hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığını da tehdit ediyor. Tavuk yemlerinde çeşitli antibiyotikler kullanılıyor. Bu antibiyotik kalıntıları büyükbaş hayvanın et ve sütündüen insana geçiyor. Bu da durum da insan sağlığı da tehdit altında bulunuyor” diye konuştu

DİĞER HABERLER
İthal Ette Veteriner Gözetimine İthalatçı Tepkisi

10 Eylül 2010. 08:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x