Et fiyatlarında göstermelik indirim…!


Toptan ete gelen KDV indirimi tezgâha da yansıdı.

Toptan ete uygulanan KDV indirimi raftaki etin fiyatına da yansımaya başladı. KDV indiriminden sonra perakende et fiyatları yüzde 5 oranında ucuzladı. KDV indirimi, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararname ile kümes hayvanları ile küçük ve büyükbaş hayvanlar, kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatının toptan teslimlerinde KDV yüzde 8’den 1’e indirildi. Bu indirim üzerine dünden itibaren harekete geçen bazı marketler raftaki et fiyatlarını yüzde 5 indirmeye başladı.

Beklenti büyük olmamalı

Radikal’in haberine göre,Perakendedeki yaşanan yoğun rekabet nedeniyle herkesin zararı cebinden karşılayıp ette indirim yaptığını belirten Biçen Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, “Marketler müşterinin fiyata duyarlı olduğu taze gıdada uygun fiyatlar vermeye çalışıyor. Et de bunlardan birisi. Toplantımızı yaptık. Marketlerimizde bugünden itibaren et fiyatlarında yüzde 5 indirim ayarlaması yaptık” dedi.

Toptan ette yapılan KDV indiriminin perakendeye aynı oranda yansımayacağına dikkat çeken Kiler Marketleri Genel Müdürü Nihat Özdemir ise ”Çünkü toptanda KDV indirimi yapılsa da perakende satışlarda halen yüzde 8’lik bir KDV söz konusu. Yine de fiyatların aşağıya gitmesi için önemli bir gösterge. Ama çok büyük bir indirim beklentisinde olmamak lazım” dedi. Ette fiyatların zaten stabil olmadığını kaydeden Özdemir, şunları söyledi: “KDV indirimi olmasa da et fiyatları perakendede borsa gibi her hafta yeniden gözden geçirilir. Çünkü biz de bu etleri et kesim yerlerinden alıyoruz. O gün fiyatlar ne açıklanmışsa siz de fiyatlarınızı ona göre organize ediyorsunuz. Bu nedenle KDV indirimi sayesinde belki fiyatlar bugünden itibaren biraz daha uygun olacaktır. Ama büyük bir indirim beklememek lazım.”

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, toptan ette yapılan KDV indiriminin rafa çok fazla yansımayacağını belirterek, “Ama piyasaya rahatlatıcı bir etkisi olacaktır. Fiyatlarda bir indirim olması için toptan etin yanında perakendedeki satış noktasında KDV oranlarının yüzde 1’e indirilmesi gerekiyor. Sonuçlarını bekleyip görmek lazım” diye konuştu.

Perakende de KDV oranlarının indirilmesi konusunda Başbakan’ın direktif verdiğini bildiklerini belirten Yalçındağ, şöyle devam etti: “Biz bu atılan adımı birinci adım olarak görüyoruz. İkinci adım perakendede KDV oranlarının indirilmesi. Üçüncü adım ise yemdeki KDV oranlarının indirilmesi. Ancak bu şekilde et fiyatlarındaki indirim tüketiciye yansır.”


Yazan - 30 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x