‘Et fiyatlarında ithalat lobisi baskısı var’


582587_372105782857575_113313974_nRamazan’la birlikte artan talebin ardından et fiyatlarında 17-18 lira gibi seviyelerin konuşulması üzerine Et ve Süt Kurumu’ndan müdahale sinyali geldi. Ramazan’ın ardından et fiyatlarında artış beklentisi yükseldi.
Sektörde 17-18 lira seviyeleri konuşulunca gözler Et ve Süt Kurumu’na döndü. Soruları yanıtlayan Et ve Süt Kurumu Başkanı İsmail Kemaloğlu, müdahale sinyali verdi.
KEMALOĞLU: TAZE KARKAS ET SÜREBİLİRİZ
Kemaloğlu yaz döneminin et talebinin arttığı bir dönem olduğunu ve fiyatların bu yüzden hareketlendiğini söyledi.
Ancak Kemaloğlu, ileriye dönük spekülasyon beklentileri olduğunu kaydetti ve fiyatların aşırı yükselmesi halinde piyasaya taze karkas et süreceklerini açıkladı.
‘EŞİK FİYAT BELİRLENECEK’
Kemaloğlu, Et ve Süt Kurumu olarak fiyatın belli bir eşikte seyretmesi için alınacak tüm önlemleri aldıklarını aktardı ve birkaç gün içinde bu eşik fiyatı belirleyeceklerini söyledi.
17 ildeki ortalama karkas et fiyatının kilo başına 15,75 lira olduğunu söyleyen Kemaloğlu, “Bizim açımızdan bu fiyat eşiği makuldur” dedi ve kesin eşik fiyatının yakında belli olacağını ekledi.
Piyasada et sıkıntısı olup olmayacağıyla ilgili olarak ise Kemaloğlu, “İthalat deniyor. Niye ithalat olsun? Piyasada hayvan bulamama gibi bir sıkıntı söz konusu değil. Sadece fiyatlarda bir hareketlenme var, et piyasasını analiz ettiğinizde bunun normal olduğunu görürsünüz. Piyasada bir kıtlık yok” dedi.
‘İTHALAT LOBİSİNİN BASKISI VAR’
Et fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme de SETBİR Başkanı Murat Yörük’ten geldi.
Yörük fiyatların artmasında ithalat lobisinin baskısını hissettiklerini aktardı ve bunun ilk adımlarını Kars’ta bayram öncesi gerçekleşen alım ihalelerinde görüldüğünü söyledi.

 

‘Et ithalatı fiyatları yükseltir’
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Et ithalatı fiyatları indirmez, yükseltir. Çözüm çiftçinin desteklenmesidir” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et fiyatlarında artış beklentisiyle ithalat yapılmasının çözüm olmayacağını savundu.
Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, talebin artması ve fiyatlardaki artış beklentisi nedeniyle et ithal etmenin çözüm olmadığını ifade etti.
İthal etin, çiftçi ve köylüyü ekonomik olarak bitirme noktasına getireceğine işaret eden Palandöken, “Geçmişte yapılan et ithalatı fiyatları düşürmediği gibi aksine fiyatların daha da artmasına sebebiyet vermiştir. Et ve Süt Kurumunun et fiyatlarına müdahale edeceği söylentileri dahi piyasaları dalgalandırmaya yetmektedir” ifadesini kullandı.
‘KÖYLÜYE DESTEK SORUNU HALLEDER’
Her yaz dönemi ete talebin arttığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:”Yurt dışından et ithal etmek çözüm gibi görünse de çözüm değildir. Et ithal etmek çiftçimizi ve et üreticilerimize bitirme noktasına getirir. Sadece ‘spekülasyon beklentisi var’ diye et ithal etmek yanlış bir politikadır. En önemlisi geçmişte yapılan ithal et fiyatları düşürmediği gibi artırmıştır. Köylüye destek sorunu halleder. Yerli hayvancılığın desteklenmesi sorunu çözecek. Yeni bir et ithalatı yapılacağı söylentisi dahi fiyatların yükselmesine, piyasaların dalgalanmasına yetiyor.”


Yazan - 13 Ağustos 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
AYDOSLU
AYDOSLU
8 yıl önce

İthalat lobisi falan yok nereden uyduruyorsunuz 8 aydır kapılar kapalı içeride sayı dengesiz.şu anki sistemde büyük baş hayvan sayısını tespit etmekte sıkıntı.bakanlık küpe sayısını açıklıyor besici paraya sıkışıyor hayvanını kestiriyor küpeyi düşürttürmüyor.yani kısaca küpe var dana yok tam komedi.tamam bazı firmalar kars tan hayvan alıyor fakat o hayvanların büyük çoğunluğu imalat malı sucuk,salam,sosis de değerlendiriliyor.kasaplık besilik dana sıkıntısı şu an için mevcut bakanlık seyirederse karkas dana 18-20 lira arasına oturur bu da perakende piyasa da 35 lira demektir.besilik kasaplık dana nın gümrüğü sıfırlanmalı yoksa iyice alevlenicek bu iş..

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x