Et fiyatlarındaki artışın nedeni…


kasap-köfte-kaç-kaloridir-kasap-köftenin-kalorisi-nedir

 

 

 

 

 

 

Son dönemdeki et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklanmadığını belirten TZD Başkanı Yetkin, et fiyatlarındaki artışın iki boyutu olduğunu açıkladı.

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemdeki et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklanmadığını belirterek, “Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı karlarıdır” ifadesini kullandı.

 

Yetkin, yazılı açıklamasında, bazılarının bir süredir et ithalatının başlatılması yönünde çaba gösterdiğini kaydetti.

 

Karkas et fiyatlarındaki artışın yem maliyetinden; marketlerdeki fiyat artışının ise aracı karlarından oluştuğuna dikkati çeken Yetkin, şu bilgileri verdi:

 

“Et fiyatlarında üretim durumuyla açıklanamayacak bir artış görülmektedir. Şöyle ki, son iki aylık dönemde karkas et fiyatları 20,58 liradan 22,58 liraya çıkmış, yani yüzde 10 civarında artmıştır. Buna karşılık, marketteki et fiyatlarındaki artış yüzde 20 civarında olmuştur. Başka bir deyişle maliyetteki yüzde 10’luk artış, piyasaya yüzde 20 civarında bir artış olarak yansımıştır. Durum böyleyken, “ithalat lobisi” söz konusu artışın yüksek aracı karlarından değil et üretimindeki yetersizlikten kaynaklandığını iddia etmekte ve ithalat kapılarının açılması yönünde uğraş vermektedir.”

 

Et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklanmadığını belirten Yetkin, “Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı karlarıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yetkin, et üretimi yetersiz iddialarına TÜİK’in verilerini kaynak gösterdi. Yetkin’in açıkladığı TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin toplam kırmızı et üretimi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artarak 402 bin 335 tona ulaştı. Kırmızı et üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 98,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,3 artış kaydetti. Sığır eti üretimindeki artış ise bir önceki döneme göre yüzde 101.2, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2 olarak gerçekleşti. AA


Yazan - 1 Mart 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x