”Et, süt ve yumurtada KDV kaldırılsın”


 

timthumb

 

 

 

 

MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan, et, süt ve yumurta üreticileri ile vatandaşın yüzünü güldürecek teklif

 

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına yönelik bir kanun teklifi veren Parsak, temel ürünlerde KDV’nin kaldırılmasının hem üreticiye hem de vatandaşa büyük katkı sunacağını ifade etti.

 

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan milyonlarca üretici ve vatandaşı ilgilendiren kanun teklifi geldi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapılması için teklif veren Mehmet Parsak, et, süt ve yumurtada KDV’nin kaldırılmasını istedi. Parsak bu sayede hem üreticinin hem de milyonlarca vatandaşın rahatlayacağını ifade etti.

 

Afyonkarahisar’ın tarım ve hayvancılık potansiyelini tekrar hatırlatan MHP’li Parsak, Afyonkarahisar’ın et, süt ve yumurta üretiminde çok önemli fırsatlar barındırdığının altını çizdi. Afyonkarahisar ve ilçelerindeki et ve süt üreticilerimizin yanı sıra yoğun olarak Başmakçı’da bulunan yumurta üreticilerimiz ve bunların temsilcileri ile ayrı ayrı görüştüğünü vurgulayan Mehmet Parsak, “Çok fazla problem var, problemlerin en büyüğü ise tarım ve hayvancılığın kaderine terkedilmiş olması… Bunun ötesinde ise temel sorun olarak KDV ve vergi borçları ön plana çıkıyor” dedi.

 

İNDİRİM VATANDAŞA YARAYACAK

 

Yapılacak KDV indiriminin sadece üreticilere değil aynı zamanda tüketicilere de yarayacağının altını çizen Parsak, “Bir insanın hayatını devam ettirebilmesi amacıyla tüketmesi gereken temel gıdalardan olan et, süt ve yumurtanın KDV oranının yüksek olmasından dolayı üretici ve tüketiciler mağduriyet yaşamaktadır. Üreticinin üzerindeki KDV yükünün kaldırılarak bu indirimin tüketiciye de yansıması mümkün olabilecektir. Bu sebeple temel gıdalarımızdan olan et, süt ve yumurtaya uygulanan KDV’nin kaldırılmasıyla üretici, aracı, satıcı ve tüketici rahat bir nefes alabilecektir” dedi.

 

GİRDİLERDE KDV DÜŞTÜ AMA SON ÜRÜNLERDE KDV YÜKSEK

 

Sene başında gübre, yem gibi tarımsal ve hayvansal üretimde kullanılan girdilerin KDV’sinin %1’e çekildiğini hatırlatan MHP’li Vekil, “Hükümet gübre ve yemdeki KDV’yi düşürdü ancak gübre ve yem üreticileri bu durumu fırsat bilerek fiyatlara zam yaptılar. Dolayısı ile üreticilerimizin maliyetlerinde bir azalma, bir rahatlama olması şöyle dursun bir de KDV sorunu ile karşı karşıya kalmış durumda. Üreticilerimiz %1 KDV ile yem ve gübre alıp, %8 KDV ile et, süt ve yumurta satıyor, bu şekilde devamlı olarak devlete KDV borçları artıyor” şeklinde konuştu.

DSC_0318

HÜKÜMETİN DERDİ ÜRETİCİ DEĞİL GÖZ BOYAMAK

 

Açıklamasında genel olarak “girdi” ve “ara ürünler”den çok “nihai ürün”lerin KDV oranının düşürülmesi gerektiğini savunan Mehmet Parsak, “Hükümet kaş yapayım derken göz çıkarıyor, göstermelik olarak vergi oranlarını düşürüyor ancak bunun üreticilerimize yansıyan bir yönü olmuyor. Hükümet, üreticinin değil göz boyamanın derdinde. Zaten zor durumda olan üreticilerimiz, hükümet eliyle vergiye kurban ediliyor” ifadeleri ile hükümetin plansız tarım ve hayvancılık politikalarına ateş püskürdü.

 

İHRACATÇI ALLAH’A EMANET

 

Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak açıklamasında, özellikle yumurta ihracatında yaşanan kontrolsüzlüğe de dikkat çekerek, “İhracatçılarımız İran ve Irak sınırlarında rüşvet vermeden iş yapamıyorlar. Bizim gümrüğümüz, kendi vatandaşımızı ve ülkemizin ürettiği malları sadece sınırdan geçirip gerisini seyrediyor. İhracatçılarımız bu ülkelerde rüşvet vermeden iş yapamaz durumdalar, özellikle İran’da aşırı bürokrasi ve harç yükü nedeniyle zorlanıyorlar. Bu konuda devletin gerekli girişimleri yaparak ihracatçıyı rahatlatması gerekiyor” dedi.

 

HERKES KATKI SUNMALI

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundukları teklifin siyaset üstü bir teklif olduğunun altını çizen Parsak, “Ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımıza bir nebze de olsa katkı sunacağını düşünüyoruz. Siyasi parti ayrımı yapılmadan tüm milletvekillerinin bu teklife sıcak bakacağını ümit ediyoruz. KDV’nin kaldırılması sadece vatandaş değil, üretici açısından da son derece önemlidir” dedi.

935219_458106297604398_712604707_n

DEVAMI GELECEK

 

Verdiği kanun teklifinin ardından zor durumdaki esnafımızın vergi borçlarının terkinine ilişkin bir çalışma yaptığını da ifade eden Mehmet Parsak, “Yakın zamanda bu sorun ile ilgili de bir kanun teklifimiz olacak. Vergi borçlarının ertelenmesi veya terkini noktasında da yoğun bir talep var. İnşallah çalışmalarımız tamamlanınca bunu da milletimiz ile paylaşacağız” sözlerini kullandı.


Yazan - 24 Haziran 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x