‘Et üretimi tüketimi karşılıyor’


1546018_774135012601746_637278695_n

 

 

 

‘Et üretimi tüketimi karşılıyor’TZD Genel Başkanı Yetkin, “Gelişmeler şu anda Türkiye’de et tüketimini karşılayacak üretim olduğunu gösteriyor” dedi

 

ANKARA – Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, hayvancılıkta önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, “Gelişmeler şu anda Türkiye’de et tüketimini karşılayacak üretim olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

 

Yetkin, yazılı açıklamasında, 2010 yılından itibaren, tarımsal teşvik ve krediler sayesinde hayvan sayısı ve et üretiminde artış gerçekleştiğini belirtti.

 

Geçen yıla ait hayvancılık verilerinin, hayvan sayısı ve kırmızı et üretiminin arttığını ve ithalatın azaldığını gösterdiğini ifade eden Yetkin, “Bundan da öte Türkiye ilk kez sığır ihracatı gerçekleştirdi. Bu gelişmeler, şu anda Türkiye’de et tüketimini karşılayacak üretim olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. Yetkin, ithalatın büyük ölçüde azalmasına rağmen et fiyatlarında son dönemde önemli artış olmadığına dikkati çekti.

 

Yetkin, üreticilerin söz konusu olumlu gelişmelerin sonuçlarından yeteri kadar yararlanamadıklarını belirterek şunları kaydetti:

 

“Bunun en büyük nedeni, tarımsal üretimde olduğu gibi, hayvancılıkta da girdi fiyatları ile üretici fiyatları arasındaki makasın üretici aleyhine açılmaya devam etmesidir. Özellikle, maliyetlerin yüzde 60-70’ini oluşturan yem fiyatlarındaki artış, bu alanda üreticinin en büyük sorununu oluşturmaktadır. Bu alanda acil olarak yapılması gereken asıl iş yem fiyatlarını düşürecek önlemlerin alınmasıdır.”

DİĞER HABERLER
Süt Sanayinde İzmir'in Rolü Etkinliği

 

 


6 Aralık 2014. 15:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x