Et Balık Kurumu Fiyatlarını İndirdi


Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Et ve Balık Kurumu fiyatlarda indirime gitti.

Avustralya, Brezilya ve Meksika’dan ithal edilen canlı hayvanların kilosu 10 lira yerine 9,6 TL’den satılacak. Lüleburgaz’da bulunan tarım işletmesindeki satışların bugünden itibaren başlayacağını bildiren EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, İstanbul Avrupa yakasında bulunan mağazalar ile Sultangazi ve Esenyurt’ta üç gün sonra kurbanlık temin edilebileceğini bildirdi. Canlı hayvan toptan kilo fiyatının daha önce 10 lira olarak açıklandığını ifade eden Ulubaş, “İndirim yönünde talep oldu. Biz de satışa başlamadan fiyatı KDV hariç 9,6 TL’ye çektik. İthal edilen erkek sığırlarımız ortalama 440-500 kilo ağırlığında. 230 kilogram civarında et verir. Perakende olarak talep edenler 4 bin 545 lira ödeyerek KDV dahil satın alabilirler.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Lüleburgaz’da bulunan Türkgeldi İşletmesi’nde toptan satış fiyatı ise yine KDV hariç 4 bin 250 lira. 10 hayvanın üzerindeki alımlar toptan kabul edilirken, vergi mükellefi olanlar yüzde 1, olmayanlar ise yüzde 8 KDV ödüyor. 4 bin 500 lira olan perakende satış fiyatında KDV’nin yüzde 1 yerine yüzde 8 ödenmesi halinde rakam 4 bin 860 liraya çıkıyor. Ancak ortaklardan biri genelde vergi mükellefi tercih edildiği için ödenen KDV genellikle yüzde 1 oluyor. EBK’nın belirlediği vergi dahil 4 bin 545 liralık fiyat Lüleburgaz için geçerli.

Vatandaşın Kurban Bayramı’na sayılı günler kala endişe duymaması gerektiğini aktaran EBK Genel Müdürü Ulubaş, herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını dile getirdi. İthal edilen canlı hayvanların mera besisi olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Ulubaş, yağ oranının yüzde 3’ü geçmeyeceğini ifade etti. Kurbanlık almaya gelenlerin hayvanlarının yarım saat içerisinde yüklenip teslim edileceğini kaydeden Ulubaş, ödemelerin banka aracılığı ile de yapılabileceğini belirtti.

Tekirdağ Limanı’ndan ve Lüleburgaz Türkgeldi Tesisleri’nden satmak üzere kurbanlık hayvan alan gerçek veya tüzel kişiler, satamadıkları hayvanlarını 12 Kasım’a kadar nakliyesi kendilerine ait olmak üzere Türkgeldi Tarım İşletmesi’ne getirmeleri halinde, aldıkları usulde iade edebilecekler. cihan


Yazan - 26 Ekim 2011. Kategori GIDA, ET VE ET ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x