Et ve süt fiyatlarına anlık müdahale!


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt fiyatlarındaki spekülasyonu önlemek amacıyla önemli bir adım atıyor.

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürlüğü yeniden yapılandırılarak piyasayı dengeleyici hareket edecek. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) benzeri yapılanacak olan genel müdürlük, et ve sütte ani fiyat hareketlerine müdahale edecek. Hem üretici hem de tüketici, piyasalardaki aşırı fiyat oynaklığına karşı korunacak. Örneğin fiyatların düşük olduğu dönemde et alımı yapılarak kombinalarda depolanacak. Fiyatın arttığı zamanlarda ise piyasaya sunularak dengeleyici rol oynayacak. Sütte ise depolama sıkıntısı sebebiyle ‘süt tozu’ yapma formülü üzerinde duruluyor. EBK’nın yapısı değişerek ‘Hayvancılık Piyasası Müdahale Kurumu’ gibi bir yapıya kavuşturuluyor. Bakanlık bürokratlarının konuya ilişkin çalışması devam ederken, yeni yapı ile TMO’nun hububatta yaptığının bir benzeri hayvancılık piyasasında gerçekleştirilmiş olacak.

Yeni yapıda ithalatın kamuya olan yükünün azaltılmasının yanı sıra vatandaşın yerli et tüketmesi de hedeflenenler arasında yer alıyor. Fiyatlar düştüğünde alım, yükseldiğinde satış yapılacağı için belirli bir kârlılık da oluşacak. Bu sayede oluşabilecek görev zararlarının da önüne geçilmiş olacak. Bu arada kırmızı et fiyatlarına yine zam geldi. İthal etin vergisinin yüzde 75’e çıkarılması ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sürekli artan karkas etin kilosu Ankara’da 16-16,50 liraya, Kayseri ve civarında 17 liraya ulaştı. Sektör temsilcileri, fiyat artışlarını dolardaki yükselişe bağlıyor. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş ise et fiyatlarını dengelediklerini söyledi.

 


Yazan - 9 Eylül 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x