ETBİR’de yeniden Ahmet Yücesan…


Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR)’in 9. Olağan Genel Kurulu 18 Şubat’ta yapıldı. ETBİR’de yeni dönem yönetim kurulu başkanlığını Dr. Ahmet Yücesan devraldı.

ETBİR Genel Kurulu 18 Şubat’ta yapıldı. Mevcut yönetim kurulunda görevde olan üyelerin çoğunluğu göreve devam ederken, ilk kez görev alan üyelerle bayrak yarışı geleneği devam ettirildi. Yönetim Kurulu’nun görev dağılımını yaptığı 23 Şubat’taki ilk toplantıda Dr. Ahmet Yücesan Yönetim Kurulu başkanı oldu. Yücesan, daha önce de bir dönem ETBİR, bir dönem de Ulusal Kırmızı Et Konseyi –UKON yönetim kurulu başkanlığı yapmıştı.

Yönetim Kurulu görev dağılımları ise şöyle belirlendi: Yılmaz Buldu ve Erhan Çetin başkan yardımcısı, Ahmet Tuncer Kahraman sayman,  basın sözcüsü Hüseyin Kalkan ve bilim burulu Çağdaş Öztürk. Belirlenen bu görevlerin yanı sıra ETBİR yeni dönemde kırmızı et sektörünün tümünü kapsayan uzmanlık gerektiren alanlarda alt komisyonlarla çalışacak. İşlenmiş Et Ürünleri, Hayvancılık, Kesimhaneler, Karkas Et ve Parçalama Depoları komisyonlarında tüm üyeler ve konusunda uzman olan profesyoneller görev alabilecek.

Üretim sürekli artıyor…

Toplantı sonrasında yeni dönem faaliyet planı hakkında bilgi veren Dr. Ahmet Yücesan öncelikle sahaya açılmayı planladıklarını belirterek, 3-6 aylık periyotlarla düzenlenecek olan bölge toplantılarıyla çiftçiden sanayiciye her kesimin sorun ve taleplerini derleyerek, ülkemizde kırmızı et için bir yol haritası ortaya koyacaklarını söyledi. 2016 yılında ülkede 1 milyon, 173 bin 42 ton kırmızı et üretimi sağlandığını belirten Yücesan, bu üretimin 1 milyon 59 bin 195 tonunun büyükbaştan temin edildiğini, koyunculukta ise son üç yılın verilerine göre et üretimde azalma olduğunu hatırlattı. Sürekli artan bir kırmızı et üretim ve tüketimi olduğuna dikkat çeken Yücesan, kırmızı et sektörünün AB’yle entegre olması için ciddi yatırımlar yapıldığını ve özellikle et ürünlerinin dış pazarlarda değer bulduğunu ifade ederek; “Böyle bir ortamda kırmızı et sektörünün hak ettiği değeri bulması için ETBİR çatısı altında güç birliğimizi sürdüreceğiz” dedi.

AHMET YÜCESANSAN ET ve ET MAMÜLLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
EROL SARITAŞSARITAŞ ET GIDA SAN TİC. A.Ş.
CÜNEYT ASANGÜNAYDIN İSTANBUL MERKEZ GIDA TUR. TİC. LTD. ŞTİ.
MUSTAFA BILIKÇISULTAN ET ve GIDA ÜRETİM TİC. PAZ. LTD. ŞTİ.
ERHAN ÇETİNAYTAÇ GIDA YATIRIM SAN. ve TİC. A.Ş.
YILMAZ BULDUKARİZMA BEŞLER ET GIDA SAN. TİC. A.Ş.
ÇAĞDAŞ ÖZTÜRKTRAKYA ET ve SÜT ÜRÜNLERİ A.Ş.
CAN KILIÇYILET ET VE ET ÜR. GIDA NAKL. TARIM HAYV. LTD. ŞTİ.
HÜSEYİN KALKANEREN ET GIDA LTD. ŞTİ.
HAKAN AKKOYUNBONFİLET ET SANAYİ VE TİCARET A.Ş
BERKER ÜNLÜERÜNLÜER GURME RESTORAN ve GIDA SAN. TİC.LTD. ŞTİ.
CEM YARDIMCIMARET – NAMET GIDA SAN. TİC. A.Ş.
AHMET TUNCER KAHRAMANBOZZO ET ve ET ÜRÜNLERİ HAYV. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

 


24 Şubat 2017. 15:06
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x