Kırmızı Et Birliklerinin Bildiri Savaşı


214048_galeri_3

 

Sitemizde de yayınlanan Etbir’in Mustafa Bılıkçı imzalı kırmızı ve beyaz et karışımları ile ilgili açıklamasına  Tuketbir bir bildiri yayınladı.Genel başkan Bülent Tunç imzalı bildiriyi aşağıda okuyabilirsiniz;

 

BASIN BİLDİRİSİ

 

Etbir kırmızı et sanayii, ticareti ve işletmeciliği yapan, eti işleyen, sucuk, salam, sosis imal eden veya toptan et ticareti yapan veya et restoranları işleten kişi ve kuruluşları bir araya geldiği bir dernektir. Merkezi İstanbul’da olup ülkemizin diğer illerinde alt kuruluşu veya şubesi bulunmamaktadır.19 Mart 2013 tarihinde “kırmızı ve beyaz et ürünlerinin sınırlandırılması ile birlikte daha önce karışım olarak satılan salam, sosis gibi kırmızı et ürünlerinde yüzde 10 ile 20 arasında bir fiyat artışı gözlemlenebileceği” doğrultusunda açıklamada bulunan bu derneğin Başkanı Sayın Mustafa BILIKÇI’dır.

 

Tuketbir (Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği) ise, 5200 sayılı Üretici Birlikleri Kanunu çerçevesinde kurulmuş üretici örgütü olup, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillidir.80 il veya ilçede alt birlik şeklinde örgütlenmiş olan bu üretici birliğinin 50 bine yakın bireysel bizzat besi hayvanı yetiştiren, yani kırmızı et üreten üyesi bulunmaktadır. Genel Başkanı Bülent TUNÇ’tur.

 

Biz üreticinin temsilcisi bir örgüt olarak Sayın BILIKÇI’nın açıklamalarının karışıklık sonucu tarafımıza mal edilmesi üzerine bu bildiriyi yayınlamak durumunda kalmış bulunmaktayız. Ayrıca, Sayın BILIKÇI’nın bu açıklamasına katılmadığımızı bildirmek istiyoruz. Bakanlığımız aldığı tedbirler ile son 1,5 yıldır çok zor şartlarda üretim yapan besicilerimizin durumunu düzeltmeye çalışmaktadır. Buna rağmen üretici fiyatları maliyetinin altındadır. Hal böyle iken, hangi gerekçelere dayanarak ürün fiyatlarının yükseleceği yönünde açıklama yapıldığı anlaşılamamaktadır. Üreticiye fiyat baskısı uygulayarak maliyetinin altında kesim yaptırmak durumu ortada iken, fiyatları kimler yükseltecektir? Çok kardan zarar mı edilmeye başlanmıştır? Bu gün üreticiye verilen fiyata bakıldığında tüketiciye 16-18 TL’ye kıyma satılabilecekken, kırmızı et sektöründe tedarik zincirinin uzaması ve çok sayıda oyuncunun pazarın etkin işleyişini engelleyecek şekilde sektörde konumlanması ve her birinin kendi karını koyması sonucu bu yapılmamaktadır. Sucuk sosis ve salam gibi ürünler tebliğ çıkmadan önce % 100 dana eti adı altında satılıyordu, ne oldu da fiyatlar yükselecek? Yoksa tebliğden önce satılan bu ürünlerin üzerindeki % 100 dana eti ibaresi gerçek değilmiydi?Oysa tebliğden sonra üreticinin satış fiyatı yükselmemiş hatta geriye gitmiştir.

 

Bu tür açıklamaların üreticimize zarar verdiği, ithalata zemin hazırlayabileceği ve tüketiciyi gözeterek mevzuat çıkaran ve uygulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı zor duruma düşürmek üzere yapıldığı kanaatindeyiz.      

                                                                                                                                                                     

Bülent TUNÇ    Genel Başkan                                                                        

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği

 

ETE ZAM GELECEK Mİ?

 

Et Tüketicileri Birliği , kırmızı ete şimdilik zam yapılmayacağını açıkladı.

 

Et Tüketicileri Birliği (ETBİR), basında yer alan ‘Ete zam gelecek’ şeklindeki haberleri yalanladı.

 

Doğal olarak satılan kırmızı et ile kırmızı etten üretilen ürünlerin birbirinden farklı olduğu belirtilen açıklamada, kırmızı ete zam yapılmayacağı söylendi.

 

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, “Et ürünleri olarak adlandırdığımız ürünler sucuk, salam, sosis, jambon, pastırmadır. Kasapta satılan ete zam gelmesi söz konusu değildir ve böyle bir söylemimiz olmamıştır. Ülkemizde şu an piyasaya et arzında bir sorun yoktur ve buna bağlı olarak fiyatlarda istikrarlı bir seyir vardır. Sosis, salam ürünlerinde genellikle iki et türünün karışımı yapılmaktayken, artık tamamen dana etinden üretilmektedirler. Tavuk ürünlerinde de but eti, göğüs eti gibi kaliteli bölümler kullanılmakta, bu nedenle üretimde et kullanımı artmaktadır. Bu değişimin maliyetlere etkisi fiyat dalgalanmalarına sebep olabilir. Ancak tebliğ sonrası tamamen dana etinden üretilen ürünlere tüketicinin olumlu ilgisi, rekabet şartları çerçevesinde piyasaya olumlu yansımaktadır. Bu nedenlerle artış veya azalış olup olmayacağını piyasa koşulları içinde göreceğiz demekteyiz.” dedi.

 

 


Yazan - 20 Mart 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x