“Etçi ırklar konusunda projeler üretiyoruz”


1005351_370954933026604_262798982_n

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Bayburt’ta düzenlenen “Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısında” etçi ırklar konusunda projeler ürettiklerini söyledi.

 

Programına Bayburt Valiliğini ve Belediye Başkanlığını ziyaret ederek başlayan Bakan Eker,  Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Bayburt için yürütülen çalışmaları anlatan ve  Kırsal Kalkınma Projesi’nin önemine vurgu yapan Bakan Eker, “2006 yılında Kırsal Kalkınma Projesini başlattık. İki temel amacımız var. Birincisi, çiftçiye daha fazla makine kullandırarak verimin artırılması. İkincisi ise ürünün yetiştirilmesinin yanı sıra ürünü işleyecek tesislerin yapılması. Böylece kırsal alanlarda yeni iş, istihdam alanları oluşsun, yeni bir alan açılarak daha fazla katkı sağlansın. Yatırım yapan müteşebbise yatırımının yarısını hibe veriyoruz. Bu şekilde Bayburt’ ta 9, Türkiye’de 4 bin 733 tesis tamamladık” dedi.

 

Bayburt’un 2002 yılında tarımsal üretim değerinin 84 milyon lira olduğunu ifade eden  Bakan Eker, “Bu rakam geçen yıl 362 milyon liraya çıktı. Demek ki verilen destekler,uygulanan projeler, politikalar bir karşılık bulmuş” diye konuştu.

 

Türkiye’de et hayvancılığını daha da geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirten  Bakan Eker, şöyle devam etti: “Et hayvancılığında suni tohumlama ve ondan elde edilen buzağı kültür ırkı ile tohumlanırsa hayvan başı 500 lira veriyoruz. Küçükbaş hayvancılıkla ilgili çalışmalar da yapıyoruz. Küçükbaş hayvancılıkta en önemli sorunlarımızdan birisi, insanlarımızın giderek bu faaliyeti terk etmesi. Şehirlere göçle, insanlar sürü hayvancılığını terk etti.

 

Dolayısıyla eskiden çoban deniyordu, biz ona yeni bir unvan verdik. Artık ‘sürü yöneticisi’ diyoruz. Başlattığımız sürü yöneticisi eğitim programları yaklaşık 1,5 yıldır devam ediyor. Eğitimlerini tamamlayanlara sertifika veriyoruz. Sertifikalı sürü yöneticilerini istihdam edenlere de yılda 5 bin lira veriyoruz.”

bayburtbakan2014

Türkiye’de et ırkı hayvancılığının geliştirilerek, dışarıdan et alma ihtiyacının ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Eker, “Etçi ırklar konusunda projeler üretiyoruz. Koyunculuğu, sürü hayvancılığını geliştirmek için çalışıyoruz. Bu son derece önemli” dedi.

 

Bakan Eker, 2006 yılında Kırsal Kalkınma Projesi başlattıklarını, bu proje ile ülke genelinde yatırım yapan müteşebbislere destek olduklarını vurguladı.


Yazan - 31 Ekim 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x