Ethem Sancak, Ferit Şahenk’le hayvancılık işine giriyor?


ethem_sancak_baskanliga_goz_kirpti_h5229Ethem Sancak, ilaç işini yabancılara sattıktan sonra yine ses getirecek girişimlere imza atmaya hazırlanıyor…

İş dünyasının sıra dışı patronlarından Ethem Sancak, ilaç işini yabancılara sattıktan sonra yine ses getirecek girişimlere imza atmaya hazırlanıyor…

 

 

 

İlaç dağıtım sektörünün duayenlerinden Ethem Sancak bu alandan tamamen çıkarken, uluslararası alanda ses getirecek global bir yatırıma hazırlanıyor. Vatan Gazetesi’nde Songül Hatısaru’nun sorularını yanıtlayan Sancak, Rusların, google’a rakip olarak çıkardığı arama motoru Yandex’e ortak olmak için gün sayıyor.

 

Daha önce piyasanın önde gelen ilaç şirketlerinden Hedef Alliance’ın çoğunluk hisselerini İngiliz eczacılık şirketi Alliance Boots’a satan Ethem Sancak, elinde kalan yüzde 20 hisseyi yine Boots’a satıyor. Satışın yapıldığı dönemde kalan hisselerin satışında İngilizlerin öncelikli olacağı şartı vardı. Sancak sektörden çıkmak isteyince İngilizler kalan yüzde 20’ye de talip oldu. Yüzde 20 hissenin satışını tamamlayan Sancak buradan gelen parayla Yandex’e ortak olma hedefinde. Taraflar pazarlık görüşmeleri için masada… Sancak’ın masadan mutlu kalkması, ortaklığın birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor.
Geçen yıl mart ayında gerçekleşen küçük bir hisse satışı Sancak ve Yalçındağ ikilisinin nasıl bir operasyonu imza atmak üzere olduğunu gösterebilir. Geçen yıl Yandex’in hisselerinin yüzde 7.4’ü yabancı fonlara satıldı. Ne kadara derseniz? Yabancı fonlar yüzde 7’lik hisseye tam 600 milyon dolar ödedi. 2011’de New York’ta Nasdaq’a kote olan Yandex halka arzdan 1.4 milyar dolar para topladı.

 
FERİT ŞAHENK’LE ÇİFTLİK KURACAK

 

İşadamı Ethem Sancak, satıştan gelecek kaynağın bir bölümüyle de tarım ve hayvancılık sektörüne girmeyi planlıyor. Türkiye’de et arzındaki sorunlar ve fiyat oynaklığının büyük yatırımlarla çözülebileceğine dikkat çeken Sancak, geleceğin sektörü dediği bu alanda da Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’le görüşmeler yürütüyor.

 

Ferit Şahenk’in satın aldığı restoranların hammadde tedariği başta olmak üzere tarım ve hayvancılıkla ilgilendiği biliniyor. Ethem Sancak özellikle büyükbaş hayvancılığa yönelik olarak başta Siirt olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde ortak çiftlik yatırımları planladıklarını söyledi.

 
ABD ile özellikle satın alma gücüyle kıyaslandığında Türkiye’de etin 4 kat daha pahalı olduğuna dikkat çeken Sancak bu noktada şu değerlendirmeyi yaptı: “Tarım büyük arazilerde yapılmalı. Yeminizi üretir duruma gelmelisiniz. Aksi taktirde hayvancılık gelişmez, etin fiyatı da düşmez. Gıda alanında da üretim yapacağız. Türkiye’de patates yok mesela. Patates üreteceğiz.”

 

 


Yazan - 8 Eylül 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x