Ette fiyat artışına “Holstain” çözümü


EBK ramazanda fiyat artışını Holstain ithalatıyla önleyecek 
 
Ramazan ayında et fiyatlarının artmasını önlemek isteyen Et ve Balık Kurumu (EBK), Avrupa’dan, kasaplık hayvan ithal etmeye hazırlanıyor. Kilosu 2.90-2.98 Euro’dan toplam 2 bin 250 ton kasaplık hayvan ithal etmek isteyen ithalatçılarla sözleşme imzalanacak.

EBK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kasaplık hayvanlar, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Finlandiya, İsveç, Yunanistan, Avusturya ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin vereceği diğer Avrupa ülkelerinden yapılacak. İthal edilecek kasaplık sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika Mavisi, Brown Swiss ve Holstain ırkı ve melezleri olacak. Holstain ırkı ve melezlerinin oranı toplam miktarın yüzde 50’sinden fazla olmayacak.

Holstain ırkı sığırlar diğer ırklarla karışık olarak sevk edilmeyecek. Yaşları 12 ay ile 24 ay arasında, erkek, canlı ağırlığı asgari 400 kilogram ve üzeri olacak, hayvanlarda herhangi bir fiziki kusur bulunmayacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmeyecek. Alımı yapılacak hayvanlar firma tarafından işe başlama tarihinden itibaren haftalık 100-125 tonluk sevkıyatlarla 8 hafta içinde EBK Sakarya Kombinası’na teslim edilecek.

 


DİĞER HABERLER
Üretici ve market fiyat farkları açıklandı
6 Ağustos 2011. 10:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x