Etteki Krizin Reçetesi Hamsi …


Fiyatı yükselen etin yerini Karadeniz’de bollaşan hamsi alıyor.

Karadeniz’de bollaşan ve balıkçı tezgahlarında kilosu 5 TL’den yerini alan hamsi, et ve balık fiyatlarının yüksekliğinden şikayet eden vatandaşın yüzünü güldürüyor.

Kilosu 30-40  lirayı bulan et fiyatları, 20 lirayı aşan balık fiyatlarıyla hamsiyi umutla bekleyen vatandaşların, hamsinin tezgahtaki yerini almasıyla yüzleri gülmeye başladı.

Kilosu 5 liradan satılan ve vatandaşların 2 liraya kadar düşmesini bekledikleri hamsinin satışlarının da iyi olduğu bildirildi.

Samsun Saathane Meydanı’nda balık satışı yapan Hami Şahin,  gırgırların bol miktarda balıkla kıyıya döndüklerini belirterek, iki gündür bolca hamsi sattıklarını söyledi.

Karadenizliler için hamsinin ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Şahin, “Vatandaşlar hamsinin çıkmasını dört gözle bekliyordu. Et ve diğer balık fiyatlarından bunalan vatandaşlar için hamsi hem onların hem bizim yüzümüzü güldürdü. Bu yıl hamsi bol olacak. Hamsi bollaşırsa fiyatların 2 liraya kadar düşer” dedi.

25 bin ton hamsi avlandı

Balık Hali Komisyoncuları Dernek Başkanı Davut Kıyak ise, bu sabah 100 gırgırın 25 bin ton hamsi ile kıyıya geldiğini ve hamsilerin Samsun’un yanı sıra Kayseri, Çorum, Ankara gibi Türkiye’nin pek çok iline gönderildiğini belirtti.

Balıkçıların, diğer balıkların aksine hamsiden para kazandıklarını ifade eden Kıyak, hamsinin bolluğunun balıkçıların da yüzünü güldürdüğünü, bu yıl hamsinin bol olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

DİĞER HABERLER
Başbakan’a “av sezonu uzamasın” mektubu…

14 Ekim 2010. 19:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x