Exen,Yumurta Üretimini 500 Bine Çıkarıyor


Exen Natural markasıyla yıllık 60 milyon adet yumurta üretimi yaptıklarını ve mevcut üretim kapasitesiyle Akdeniz Bölgesi’ndeki talebe cevap verdiklerini ifade eden İhsan Kuzucu, 2011’de yeni tesis yatırımları yaparak kapasiteyi günlük 500 bin adete çıkarmak istediklerini kaydetti.

M. Kuzucu Yem Sanayi,  Exen Natural markası ile doğallık ve sağlığı ön plana çıkararak piyasaya sunduğu yumurta ürünlerinde de iddialı. Civciv döneminden başlayarak kontrollü bir şekilde büyütülen kanatlılardan elde edilen yeni ürünler, şu anda Akdeniz Bölgesi’nde tüketime sunuluyor. Önümüzdeki dönemlerde Ankara ve İstanbul gibi illere de girmeyi planlayan firma, kapasitesini günlük 180 binden 500 bine çıkarmayı hedefliyor.

M. Kuzucu Yem Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kuzucu, Exen Natural markası ile piyasaya sunulan yumurtanın, üretildiği gün çiftliği terk ederek tüketiciye bir günlük tazelikte sunulduğunu söyledi.

Yem üretiminde yılların verdiği tecrübeyi yumurta üretimine yansıtarak yüksek bir kalite elde ettiklerini belirten Kuzucu, “Yumurtadaki doğallık ve tazelik bunu elde ettiğimiz hayvanlara verdiğimiz önem ve titizlikten kaynaklanıyor. Hayvanları civciv döneminden başlayarak sürekli kontrol altında tutuyoruz. Hastalıklara karşı tüm önlemleri alıyoruz. Kendi ürettiğimiz özel yemleri kullanarak besliyoruz. Bu özen yumurtanın kalitesine yansıyor” dedi.

DİĞER HABERLER
AGF'süz Beslenen Broilerlerde Deri Pigmentasyonunun İyileştirilmesi

Genellikle köy yumurtasının daha lezzetli ve sağlıklı olduğu kanısının yaygın olduğuna dikkati çeken Kuzucu, “Ancak köylerde yumurtanın elde edildiği kanatlıların sağlığı genellikle göz ardı edilir. Beslenmesine de dikkat edilmez. Biz tüm aşamalarında titiz bir kontrolle yumurta üretimi yapıyoruz.” diye konuştu.

Şu anda 60 milyon adet/yıl yumurta üretimi yaptıklarını ifade eden Kuzucu, mevcut üretim kapasitesiyle Akdeniz Bölgesi’ndeki talebe cevap verebildiklerini, tüketilen ürünün üretimini artırmayı ve İstanbul, Ankara gibi illere de girmeyi planladıklarını kaydetti.

Bunun için kapasiteyi de artırmayı planladıklarını dile getiren Kuzucu, 2011 yılını yatırım yılı olarak gördüklerini, kapasiteyi günlük 500 bin adete çıkarmak için yeni tesis yatırımları yapacaklarını ifade etti.

Exen Extra Energy

Yemde, proteinin ön plana çıkarılarak enerjinin göz ardı edildiği yemlere göre çok daha besleyici bir ürünle müşterilerine hitap ettiklerini ifade eden Kuzucu, şunları kaydetti:

“Piyasada bulunan Extra Energy isimli ürünümüzün, sindirilebilirliği oldukça yüksek. Bu da katkı maddelerinden kaynaklanıyor. Ayçiçeği küspesi de protein kaynağı, soya da, ancak soya daha fazla enerji verme özelliğine sahip. Biz bu üründe yüksek enerji veren katkı maddelerini tercih ediyoruz. Türkiye genelinde 55 satış noktamız 14 bayimiz var. Fabrikamızda istihdam ettiğimiz veteriner hekim ve hayvan besleme uzmanımız, müşteriler  adına fabrikayı denetliyor. Müşteriler adına kalite ve hijyene dikkat ediliyor mu kontrol ediyor. Ürün yelpazemiz oldukça geniş. Tüm kanatlı, küçük ve büyükbaş hayvanlara yönelik ürünlerimiz bulunuyor. Ayrıca talep üzerine fare kobaylarına ve yarış atlarına yönelik ürünler de imal ediyoruz. Bu ürünleri de talep geldikçe geliştirmeye devam edeceğiz.”

DİĞER HABERLER
"Akıllı Çocuk Projesi" Banvit'e Ödül Getirdi

Sosyal sorumluluk projesi olarak hayvan barınaklarına yönelik köpek yemi üretimi de yaptıklarına dikkati çeken Kuzucu, köpek mamasına göre daha besleyici ve uygun fiyatlı olan bu ürünün çeşitli illerdeki köpek barınağı bulunan belediyeler tarafından tercih edildiğini kaydetti.

Köpek yeminin içeriğini Selçuk Üniversitesi’nden çeşitli akademisyenler ile birlikte geliştirdiklerini söyleyen Kuzucu, “Mamaya göre daha hesaplı ve besleyici özelliği bulunan bu ürün barınaklara gönderiliyor. 

Barınaklardaki hayvanları mamayla beslemek mümkün değil. Yemek artıkları da sağlık problemlerine neden  oluyor. 10 yıldır üretimini yaptığımız köpek yemini Diyarbakır, Karaman, Konya, İstanbul gibi barınağı olan belediyelere gönderiyoruz. Şu anda tüm bayilerimizde satışa sunduk. Bu ürün sayesinde barınaklardaki köpekler hem doğal hem dengeli besleniyor.”


29 Kasım 2010. 21:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x