“Eximbank’tan ihracatçılara ilave can suyu”


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk

 

 

 

Eximbank sermayesi 10 milyar TL’ye çıkarıldı

 

 

 

 

Eximbank’ta Genel Müdür Adnan Yıldırım’dan sonra ikinci İzmirli Eximbank Yönetim Kurulu’na giren Işınsu Kestelli oldu

 

 Işınsu Kestelli

Işınsu Kestelli

 

 

İhracatın en büyük finansman kaynağı Eximbank’ın 3.7 milyar TL olan sermayesi, 10 milyar TL’ya çıkarıldı. İzmir açısından güzel bir diğer gelişme ise; İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin Eximbank Yönetim Kurulu’na girişi oldu.

 

 

 

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Eximbank Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan sermaye artışı kararını Twitter’dan duyurdu. Yıldırım, “Bankamızın olağanüstü genel kurulunda, 3.7 milyar TL olan bankamız sermayesi 10 milyar TL kayıtlı sermaye tavanına yükseltildi” diye tweet attı.

 

 

 

Ünlütürk; “Sermaye artışı ihracatçılara can suyu olacak”

 

 

 

Ekonomide küresel dalgalanmaların yaşandığı, ekonomilerin küçüldüğü ve ihracatçıların finansmana her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde ihracatçıların en büyük destekçisi Eximbank’ın sermayesinin 10 milyar TL’ye çıkarılmasının ihracatçılara can suyu niteliğinde olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Eximbank’ın sermaye artışından mutlu olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER
Okul sütü ihalesi 6 Kasım'da

 

 

 

Eximbank’ın sermayesinin 2.7 kat artışını Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 250 milyar TL’lik ekonomik tedbirler ve teşvik paketinin hayata geçmesinin işareti olarak algıladıklarını ifade eden Ünlütürk, “Dünya genelinde ekonomilerde bir durgunluk yaşanıyor. 2017 yılında dünya genelinde talebin daha da düşeceği öngörülüyor. Bu ortamda ihracatçılarımızın rekabetçiliklerini koruyabilmeleri için düşük faizli finansmana ihtiyacı olacak. Eximbank Genel Kurulu’nda alınan bu kararı bu açıdan önemsiyoruz. Ayrıca, Eximbank’ın 2016 yılında 32,9 milyar dolar olan ihracatçılara finansman desteğinin 2017 yılı için 39,8 milyar dolara çıkarılma hedefi de bizim için çok önemli. Türk ihracatçısına sunulan finansman desteği Orta Vadeli İstikrar Programı’nda 2017 yılı için ortaya konulan 153.3 milyar dolar ihracat hedefini tutturmada itici güç olacak” diye konuştu.

 

 

Eximbank’ın sermaye artışında desteklerinden dolayı Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye Egeli ihracatçılar adına teşekkür eden EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk sözlerini şöyle tamamladı; “İhracatçılar, Eximbank’ın sermaye artışı sonrasında daha uygun faizli ve uzun vadeli kredi kullanma olanağı bulacak ve likit sorununu çözecek. İhracatçılar, bundan sonraki süreçte çabalarını üretim ve pazarlamaya yoğunlaştıracak. Eximbank Yönetim Kurulu’na İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Işınsu Kestelli’nin girmiş olması da ayrı mutluluk kaynağımız. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.”

DİĞER HABERLER
AB’den Türkiye’ye 4,4 milyar avro destek

 

 

 

İhracatçıların TL kredi talepleri karşılanacak

 

 

Türk Eximbank’ın sermaye yapısını güçlendirecek olan bu karar sonrasında, ihracatçıların artan TL kredi talepleri de karşılanabilecek. TL kredilerinin en önemli kaynağı ise; Türk Eximbank’ın kendi sermayesi olacak.

 


14 Ocak 2017. 09:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x