EXPO 2016 Antalya Ödül Töreni 


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki Kongre Merkezi'nde düzenlenen "EXPO 2016 Antalya Ödül Töreni"ne katıldı. Törende  EXPO 2016 Antalya bahçesi bulunan ülkelere katılımcı sertifikaları verildi.  ( Mustafa Çift

b

 

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya programı kapsamında EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki Kongre Merkezi’nde düzenlenen “EXPO 2016 Antalya Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, 191 gün boyunca kültürleri bir araya getirerek, farklı etkinliklerle ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

 

“Çiçek ve Çocuk” temasıyla gelecek nesillere, daha yeşil bir dünyanın mümkün olduğunu, sergi alanını ziyaret eden 4,5 milyon yerli ve yabancı konuğa gösterebildiklerini vurgulayan Çelik, ziyaretçilerin 3’te birini çocukların oluşturduğunu anlattı.

 

Çocukların, oluşturulan ülke ve kurum bahçelerini gezerken farklı kültürleri tanıdığına dikkati çeken Çelik, “Diğer yandan da sergi alanında bulunan EXPO Kulesi, çocuk adası, tarım ve biyo-çeşitlilik müzesi, bitki heykelleri gibi farklı alanda keyifli vakit geçirdiler. EXPO 2016 Antalya’ya özel düzenlenen, 100’ü yerli ve 50’si yabancı sanatçıların verdikleri konserlerde de eğlendiler.” diye konuştu.

 

Bakan Çelik, sergi alanında ziyaretçi sayısının bazı günlerde 70 binin üzerine çıktığını ifade ederek, 54 ülkenin resmi katılımıyla, EXPO 2016 Antalya’da bugün ödül günü olduğunu aktardı.

 

Jüri üyelerinin yoğun çalışması sonucu ödül alacak bahçelerin belirlendiğini vurgulayan Bakan Çelik, kendileri için bir bahçenin diğerinden üstün olduğu anlamına gelmediğini bildirdi.

 

Çelik, Türkiye’nin ilk EXPO’suna katılarak, Antalya’nın güzelliğine güzellik katan tüm bahçelerin kendileri için aynı önemi taşıdığını kaydetti.

 

Katılımcı bütün bahçelerin ödüle layık olduğunu ifade eden Çelik, gençlerin doğada değil, sanal alemde daha fazla vakit geçirdiğine dikkati çekti.

 

Bakan Çelik, şunları söyledi:

 

“Genç nesillerin tarıma duyarlılığının giderek azaldığı bir dönemde, EXPO 2016 Antalya ile tarımın ve doğanın geleceğine dikkat çekmek istedik. BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’ya göre, 2050 yılında dünya nüfusu 9,5 milyara yaklaşacak ve bu nüfusun gıda temin edebilmesi için mevcut tarımsal üretiminin yüzde 60 oranında artırılması gerekiyor. Oysa FAO’nun tahminlerine göre, mevcut üretim yöntemleriyle devam edildiği takdirde, 2050 yılına kadar kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde yüzde 10 ile 25 oranında verim kaybı yaşanacağı ifade edilmektedir. Çünkü verimli tarım toprakları hızla yok oluyor. Su kaynakları kirletiliyor ve iklim değişiklikleri tarımsal üretimde sürdürülebilirliği tehlikeye atıyor.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (solda), EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki Kongre Merkezi'nde düzenlenen "EXPO 2016 Antalya Ödül Töreni"ne katıldı. Çelik, il bahçeleri ikincilik ödölünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e (

“Atalarımızdan alıp, çocuklarımıza miras bırakacağımız doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor ve kirleniyor.” diyen Çelik, bir yanda küresel ısınma nedeniyle geçtiğimiz yılda 10 ile 20 santimetre arasında yükselen deniz sularının verimli toprakları su altında bıraktığını anlattı.

 

Diğer yandan da kuraklık nedeniyle, 2030 yılına kadar 700 milyon kişinin yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalacaklarının tahmin edildiğini belirten Çelik, “Tüm bu çarpıcı gerçeklikler çerçevesinde, gelecek nesiller için yeşil bir dünya olan EXPO daha fazla önem ve anlam kazanmaktadır.” dedi.

 

EXPO 2016 Antalya’yı ziyaret eden gençlere ve çocuklara, tarımın önemini ve geleceğine dair bir farkındalık oluşturabilmeye çalıştıklarını aktaran Çelik, bunu katılımcıların açtıkları bahçeler sayesinde, hep birlikte başardıklarına değindi.

 

“Milyonlarca insan kültürünüzü tanıdı”

 

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Sekreteri Tim Briercliffe da EXPO’lara katılan ülkelerin kendilerine verilen görevleri yerine getirdiğini belirtti.

 

Şehirlerin ve ülkelerin yeşil bir yaşam alanı oluşturmak için kurulan bahçelerin önemli olduğunu belirten Briercliffe, “Bahçe ve pavilionları ziyaret etmek bizim için büyük bir zevkti. Milyonlarca insan, kültürünüzü, yiyeceklerinizi, tarihinizi görme şansı buldu.” diye konuştu.

 

Ortak bir ruhla çalışıldığını ve bahçelerin siyasetin üzerine geçtiğini vurgulayan Briercliffe, katılımcı ülkelere teşekkür etti.

 

Dereceye giren ülke ve kurum bahçelerine ödülleri verildi

 

Konuşmaların ardından Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı EXPO 2016 Antalya’ya katılım sağlayarak dereceye giren ülke ve kurum bahçelerine ödül verildi.

 

Antalya’nın Aksu ilçesinde bin 121 dönüm üzerine kurulan ve ziyaretçilere kapısını 23 Nisan’da açan EXPO 2016 Antalya kapsamında, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Sekreteri ve Onursal Jüri Başkanı Tim Briercliffe başkanlığındaki 9 kişilik jüri, üç kez bahçeleri gezerek, değerlendirme yaptı.

 

Uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucu, dereceye giren katılımcılara ödülleri verilmek üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AIPH Başkanı Bernard Oosterom, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve yabancı konukların da katılımıyla “EXPO 2016 Antalya Ödül Töreni” düzenlendi.

 

Bakan Çelik’e “AIPH Altın Madalyası” takdim edildi

 

EXPO Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende, EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Çelik’e, “AIPH Altın Madalyası” takdim edildi. Yeşil Şehir birincilik ödülü Güney Kore’ye, AIPH ödülü ise Çin’e verildi.

 

Dış ve İç Mekân Ülke Bahçeleri birincilik ödülleri Çin, Almanya, Güney Kore, Azerbaycan, Katar, Tayland ve Japonya’ya, ikincilik ödülleri Nepal, Macaristan, İtalya, Japonya, Hollanda ve Singapur’a, üçüncülük ödülleri ise Gürcistan, Kazakistan, Kenya, Türkmenistan ve Hindistan’a verildi.

 

Yarışmada il bahçelerinde birinci İstanbul, ikinci Antalya, üçüncü ise Burdur, Antalya ilçe bahçelerinde Konyaaltı birinci, Alanya ikinci, Muratpaşa ise üçüncü oldu.

 

Üniversite bahçelerinde de Akdeniz Üniversitesi birinci, Atatürk Üniversitesi ikinci, Karadeniz Teknik Üniversitesi de üçüncülük ödülünü elde etti.

 

EXPO 2016 Antalya özel ödüllerinde, Katar, Şanlıurfa, Antalya ile Kepez ilçe bahçelerine “Misafirperverlik Özel Ödülleri”, Ankara’ya “Tanıtım Özel Ödülü” verildi.

 

Sürdürülebilirlik Özel Ödülleri

 

Almanya ve Burdur bahçeleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Geleceğimi Koruyorum” sosyal sorumluluk projesi kapsamında EXPO’da kurulan Geleceğimi Koruyorum bahçesine “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü” verildi.

 

Törende, “Tarih Özel Ödülleri” Nepal, Erzurum, Hatay, Antalya’nın İbradı ve Aksu ilçelerinin bahçelerine, “Biyoçeşitlilik Özel Ödülleri” ise BATEM ile Tarım Kredi Kooperatiflerine takdim edildi.

 

“Eğitici Bahçe Özel Ödülleri”ne Konya, Alanya, Esenler Belediyesi Çocuk Sokağı ve Karayolları Genel Müdürlüğü layık görüldü.

 

“İnovatif Bahçe Ödülü”, AIPH bahçesine verildi.

 

İnovatif İç Sergi Ödülü ise Rijk Zwaan’ın oldu.

 

“Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne Rus Kültür ve Sanat Derneği layık görüldü.

 

“İç Mekân Sergi Ödülü” ise Antalya Esnaf ve Sanatkâr Odasının oldu.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odasına “Kurumsal Birincilik Ödülü” verildi, Antalya Emniyet Müdürlüğü ile DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür plaketi sunuldu.

 

Ödülleri Bakan Çelik, yabancı konuklar ve protokol üyeleri takdim etti.


Yazan - 2 Kasım 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x