EXPO 2016 Antalya’nın kapanış töreni 


"EXPO 2016 Antalya" adıyla 191 gündür açık bulunan Dünya Botanik EXPO'sunun kapanış töreni gerçekleştirildi ve EXPO bayrağı Türkiye'den Çin'e devredildi. Törene katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Vali Münir Karaloğlu ve protokol üye

“EXPO 2016 Antalya” adıyla 191 gündür açık bulunan Dünya Botanik EXPO’sunun kapanış töreni gerçekleştirildi ve EXPO bayrağı Türkiye’den Çin’e devredildi. Törene katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Vali Münir Karaloğlu ve protokol üye

 

 

 

EXPO 2016 Antalya adıyla 191 gündür açık bulunan Dünya Botanik EXPO’sunun kapanış töreni gerçekleştirildi ve EXPO bayrağı Türkiye’den Çin’e devredildi.

 

EXPO 2016 Antalya sergi alanında bulunan kongre merkezinde gerçekleştirilen kapanış töreninde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen Türkiye’nin ilk EXPO’sunun, çok anlamlı bir gün olan TBMM’nin ve çocukların bayramı olan 23 Nisan’da açıldığını, EXPO’nun kapanışının da yine başka bir anlamlı gün olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın hemen ardından yapıldığını belirtti.

 

İnsanlık için, cumhuriyet, milli irade, demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi kavramların çok önemli olduğunu, Türk halkının bu kavramlar için ağır bedeller ödediğini kaydeden Çelik, “Darbelerden muhtıralara, gençlerin, siyasetçilerin idam edilişine şahit olduk. Ancak 15 Temmuz akşamı yaşadığımız acımasız darbe girişiminde millet ‘Yeter artık’ diyerek tankların önüne dikildi, ‘Çiçekleri soldurmanıza, çocukların geleceğini karartmanıza izin vermeyeceğiz.’ dedi.” diye konuştu.

 

15 Temmuz demokrasi mücadelesinin uluslararası camiadan yeterli desteği göremediğini ifade eden Çelik, “Sözde demokratik değerleri savunanların, Türkiye’ye hukuk dersi vermeye kalkanların” alçak darbe girişimine seyirci kaldığını kaydetti.

 

EXPO’nun gerçekleştirildiği dönem içerisinde Ortadoğu’da da önemli gelişmeler yaşandığını ve halen yaşanmaya devam ettiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

 

“Şunu ifade edeyim ki bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Ortadoğu’nun geleceğinde sözümüz var, ama sözü olmayanların Ortadoğu’da gözü var. Başkaları gibi petrol için değil, insanlık için Ortadoğu’dayız. 100 yıl önce yaptığınız masa başı taksimatlarından vazgeçin diyoruz. İslam dünyasına da; Ortadoğu’yu mezhep mezbahasına çevirmek isteyenleri karşı uyanık olun, 500 yıl önceki Sultan Yavuz ile Şah İsmail’i yeniden karşı karşıya getirmek isteyenlerin oyununa gelmeyin, yeni Kerbelaların olmasına izin vermeyin diyoruz. EXPO ne yazık ki çevremizde savaşların, terör olaylarının, Rusya ile yaşadığımız uçak krizinin ve 15 Temmuz ihanetinin yaşandığı bir sürece denk geldi. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 191 gün boyunca EXPO’da 4,5 milyon ziyaretçi ağırladık. Bu ziyaretçi sayısı ve 54 katılımcı ülke ile EXPO 2016 Antalya bugüne kadar gerçekleştirilen bahçecilik EXPO’ları arasında önemli bir yer elde etti. Bu ziyaretçilerin yaklaşık 3’te birinin, yani 1,5 milyonunun çocuklardan oluşması ana temamızın ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir.”

DİĞER HABERLER
G20 Tarım Bakanları Toplantısı Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı

 

“Bir yanımız buruk”

 

EXPO ile daha yeşil, daha barış bir dünyanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini kaydeden Bakan Çelik, “Burada hayat var, burada dostluk var, burada çiçekler var, burada çocuklar var, burada ülke bahçeleri yan yana barış mesajı veriyor. Burada çiçekleri çocuklarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ama bir yanımız buruk. Çok değil bin kilometre ötemizde gökteki sülfür bulutları nedeniyle çiçekler soluyor. Halep’te, Şam’da patlayan bombalar nedeniyle çocuklar ölüyor. Çağdaş dünya tüm bu olup bitenleri görmüyor ya da görmemezlikten geliyor. Bu güzel Akdeniz sahillerinde çocuk cesetlerini toplamayı değil, Aylan bebeklerin de Ümran bebeklerin de burayı ziyaret edebilmesini çok arzu ederdik.” diye konuştu.

 

EXPO sergi alanı, faaliyetlerine devam edecek

 

Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü olan Türkiye’nin bereketli topraklarının, 4 bini endemik olmak üzere, 12 bin bitki türüne ev sahipliği yaptığını anlatan Çelik, bunun için tarım alanlarının, su kaynaklarının ve genetik çeşitliliğinin korunmasına büyük önem verdiklerini bildirdi.

 

İklim değişikliği nedeniyle 20’nci yüzyılın başından bu yana dünya üzerindeki biyo çeşitliliğin yüzde 75’inin yok olduğuna dikkat çeken Çelik, bununla birlikte açlığı yok etmek ve artan dünya nüfusunu beslemek için tarımda sürdürülebilirliğin öneminin daha da arttığını belirtti.

DİĞER HABERLER
Mustafa Baysan Adaylığını Koydu

 

EXPO 2016 Antalya süresince biyo çeşitlilik, sürdürülebilirlik, yeşil şehirlerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Çelik, ayrıca EXPO süresince çocuklar için 16 bin etkinliğin yanı sıra 500 tiyatro gösterisi, 400 sahne şovu, 50’si yabancı toplam 150 sanatçı konseri, 26 ülkenin milli gün programı dâhil, 30 bini aşkın etkinlik düzenlendiğini vurguladı.

 

Çelik, “EXPO 2016 Antalya uluslararası organizasyon boyutuyla sona eriyor. Ama sanmayın ki EXPO kapılarını kapatıyor. EXPO sergi alanı hiç ara vermeden, başta Antalyalılar olmak üzere yerli, yabancı tüm ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. 112 hektarlık muazzam sergi alanının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devir süreci başlıyor.” dedi.

 

Bakan Faruk Çelik, EXPO’nun Antalya’ya değer katacak şekilde en güzel şekilde bakılacağına vurgu yaparak, EXPO’nun Türkiye’ye kazandırılmasında emekleri olan ve bizzat himayesine alan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, TBMM Başkanı’na, diğer bakanlara, Antalya Valiliğine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, EXPO 2016 Antalya Ajansı’na, organizasyonda görev alanlara, Antalyalılara ve alanı ziyaret eden 4,5 milyon kişiye ayrı ayrı teşekkür ettiğini bildirdi.

 

“Çok güzel bir EXPO gerçekleştirdiniz”

 

Törende konuşan Uluslararası Çiçek Üreticileri (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom ise milyonlarca insanın 6 ay boyunca Antalya’da EXPO’nun keyfini çıkardığını belirtti.

DİĞER HABERLER
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu uyardı: 'Krediler yavaşlayacak'

 

Oosterom, “Sizler öyle bir şey yaptınız ki Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün insanlar bundan gurur duyabilir. Bu EXPO dünyada Antalya vatandaşlarını ve Türk vatandaşlarını gururlandıracak noktaya getirdi. Çok başarılı geçti. Çok güzel bir EXPO gerçekleştirdiniz. Bu muhteşem EXPO’dan dolayı hepinizi tekrar kutlamak istiyorum.” diye konuştu.

 

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Steen Christensen de Antalya’nın EXPO’da çok büyük bir başarı sağladığını ifade ederek, “Bu başarıyı Türk devletinin çalışmasına borçluyuz.” dedi.

 

EXPO 2016 Antalya’da Türk misafirperverliğinin en iyisinin gösterildiğini kaydeden Christensen, “Uluslararası bahçecilik EXPO’suna yeni bir sayfa açtınız. EXPO 2016 Antalya ile bence başarılacak birçok şey başarılmıştır. Kimileri bugün kapılar kapanıyor diye üzülebilir. Bu kapılar farklı bir yerde açılacak. 2019’da Çin’de gerçekleştirilecek EXPO’da da yine doğa ile insan arasındaki ilişki desteklenecektir.” diye konuştu.

 

Bayrak Çin’e devredildi

 

Açılış konuşmalarının ardından EXPO bayrağı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Fırat Işık tarafından Çin’e devredilmek üzere, AIPH Başkanı Oosterom’a verildi.

 

Bayrağı teslim alan Pekin Belediye Başkanı Cheng Hong, EXPO 2016 Antalya’nın bir başarı hikâyesi olduğunu, bayrağın kendilerine geçtiği için de çok onurlandıklarını bildirdi.

 

Hong, ülke olarak iyi bir EXPO oluşturmak için ellerinden geleni yapacaklarını ve bütün dünyadan katılım beklediklerini sözlerine ekledi.

 

2019 yılında Çin’in Pekin kentinde gerçekleştirilecek botanik EXPO’nun “Yeşil yaşa, daha iyi yaşa” temasıyla gerçekleştirileceği de ifade edildi.

 

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO’su, çiçek ve çocuk temasıyla, EXPO 2016 Antalya olarak 22 Nisan 2016 tarihinde açılmıştı.


2 Kasım 2016. 10:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x