EXPO 2016 Antalya’nın projesi Bakan Eker tarafından tanıtıldı


DSC_2593_JPGGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya’nın projesini tanıttı. Dünyanın Botanik EXPO’su “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya’nın proje tanıtımı, Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki bir otelde yapıldı.

 

Bakan Eker, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada 160 yıldır bu tür organizasyonlar yapıldığını ancak Türkiye’de ilk kez bir EXPO yapılacağını söyledi. Bugüne kadar EXPO’ların düzenlendiği şehirlerde EXPO ile özdeşleşen anıtların yapıldığını dile getiren Bakan Eker, Antalya’da da buna yönelik bir kule yapılacağını belirtti. 2016 yılında Antalya’da yapılacak EXPO’nun “Çiçek ve Çocuk” temalı olduğunu hatırlatan Bakan Eker, “Biri insanlığın estetik ihtiyaçlarını karşılayan, yeşil, ekolojik dengeyi gözeten, muhafaza eden bir kavram, diğeri ise insanlığın geleceğini, masumiyetini, vicdanı, umudunu ifade eden çocuk” diye konuştu.

 

Bin 100 dönümlük EXPO alanında özel bitki alanlarının sergileneceğini anlatan Bakan Eker, alanın 2 çayın ortasında kalacağını kaydetti. Alanda altyapı çalışmalarına başladıklarını, proje ihalesinin yapıldığını söyleyen Eker, artık uygulama aşamasına geçildiğini belirtti. EXPO alanındaki derelerin taşkın oluşturmaması amacıyla proje alanını korumaya yönelik altyapı çalışmalarının tamamlandığını anlatan Bakan Eker, projeye göre alanda bir gölet, bir tepe, bahçeler, yarışmayla belirlenecek anıtsal EXPO Kulesi, tarım ve çevre müzesi, kongre merkezi, teknoloji bahçesi, sosyal ihtiyaçlara yönelik oturma mekanları, yiyecek, içecek alanları olacağını kaydetti. EXPO Kulesi için sürecin başladığını belirten Bakan Eker, 430 yetişkin ağaçların da transferinin başladığını akardı.

 

Ayrıca alanın aydınlatılmasının da bölgedeki 2 dereden ve bölgedeki atıklardan elde edilecek enerji ile sağlanacağını dile getiren Bakan Eker, çalışmanın alternatif enerji konusunda önemli bir proje olacağını da kaydetti. Ülkelere davet süreci başladı EXPO için Kasım ayından itibaren tüm ülkelere resmen davet etme prosedürlerine başlayacaklarını dile getiren Eker, alanda ülkelerin kendi kültürlerini, değerlerini paylaşabilecekleri sergi alanları oluşturulacağını ifade etti.

 

Bölgenin ziyaretçiler tarafından tamamıyla gezilebilecek konumda olacağını söyleyen Eker, “Türkiye’nin ilk EXPO’sunun projesinin tamamlanması ve uygulanma safhasına gelmesi önemli bir aşama. Gayemiz 2016’nın 23 Nisan’ında alanın ziyaretçilere açılması ve Antalya’yı, Türkiye’yi en güzel şekilde temsil edecek hale gelmesini sağlamak. Tarihimizi, kültürümüzü, bitkisel zenginliğimizi, endemik türlerimizi, tarımsal ürünlerimizi, tüm potansiyellerimizi bu EXPO’da tanıtma imkanına sahip olacağız” diye konuştu. Bakan Eker, EXPO’nun Antalya’yı uluslararası bir merkez haline getireceğini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER
Rusya, Türk iş adamlarını Kazan’daki foruma bekliyor

26 Ekim 2013. 20:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x