EXPO Yönetim Kurulu, Bakan Eker Başkanlığında toplandı


Expo 2016 Antalya’ya ve Türkiye’ye değer katacak

 

2016 yılında yapılacak Dünya Botanik EXPO’sunun ikinci Yönetim Kurulu Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker başkanlığında Antalya’da yapıldı. Bakan Eker, “EXPO 2016 Antalya”nın Antalya ve Türkiye’ye değer ve katkı yapacağına inandığını söyledi.

 

Bakan Eker başkanlığında Antalya’da yapılan yöntemim kurulu toplantısına Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Büyükelçi Ferit Ülker, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, EXPO Genel Sekreteri Selami Gülay, Antalya’daki kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

2013 yılının ilk toplantısını yaptıklarını belirten Bakan Eker, toplantıda EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik brif aktarımı olacağını söyledi. Toplantıda, DSİ Bölge Müdürlüğü, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ve Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) ve TEDAŞ yetkililerinin sunumları olacağını anlatan Bakan Eker, Ankara ve Antalya’da EXPO için kiralanan ofislerin tamir, tadilat ve düzenlenmesiyle ilgili genel sekreterliğe yetki verilmesinin burada konuşulacağını bildirdi. EXPO 2016 Antalya’nın tanıtımına yönelik 2013 yılı faaliyetlerinin de toplantıda görüşüleceğini dile getiren Bakan Eker, “160 yıllık EXPO tarihinde ilk defa Türkiye bir EXPO’ya ev sahipliği yapıyor ve bu EXPO, 6 ay süreli. Yani oldukça uzun zaman dilimine yayılmış durumda. Teması ‘Çiçek ve Çocuk’. Bunun Antalya ve Türkiye’ye değer katacağına, katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından Bakan Eker düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda daha çok EXPO alanının altyapı hizmetleriyle ilgili yatırımcı kuruluşların yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını anlatan Bakan Eker, gerek DSİ, gerek Karayolları, gerek TEDAŞ, gerekse Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) yetkililerinden bilgi aldıklarını söyedi.  EXPO’nun yapılacağı alanın yakınından geçen Aksu Deresi’nde bir ıslah çalışması yapılmasının gerekli olduğunun tespit edildiğini söyleyen Bakan Eker, bölgede Karayolları tarafından bir set yapılması ve onun üzerinden kara yolu geçirilmesi, TEDAŞ’ın bölgenin enerjisini temin etmesi, ASAT’ın bölgeye içme suyu temin etmesi ve atık suyu uzaklaştırmasıyla ilgili çalışmaları olacağını kaydetti. Antalya merkezinde, Aspendos Bulvarı’nda 2 bin 500 metrekarelik bir binanın EXPO 2016 Antalya Ajans’ın merkezi olarak kiralandığına değinen Bakan Eker, binada tamirat, tadilat işlemlerinin sürdüğünü açıkladı.

 

2016 Ajans’ın kurumsal kimlik ve web sayfası tasarımıyla ilgili de çalışmalar olduğunu belirten Bakan Eker, www.expo2016antalya.org internet adresinde hizmet verileceğini söyledi. EXPO ile ilgili 4 de yönetmelik hazırlandığına işaret eden  Bakan Eker bu yönetmeliklerin ajansın çalışma usul ve esaslarıyla ilgili olduğunu vurguladı. Bu yönetmeliklerle ilgili kurum dönüşlerinin alındığını, gelecek hafta da yönetmeliklere nihai şeklinin verileceğini kaydeden Bakan Eker, yönetmeliklerin Başbakanlık’a sunulacağını açıkladı.

 

EXPO Ormanı oluşacak

 

Bakan Mehdi Eker, teknik ekiplerin EXPO alanındaki ağaç rölöve çalışmalarını da tamamladığına işaret etti. Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “42 türde bin 329 ağaç olduğu tespit edildi. Taslak alan planlama çalışmaları ile kullanılacak ağaçların tespitleri yapıldı. Ön çalışmalarda 36 türde yaklaşık 25 bin ağaç dikilmesi gerektiği anlaşılıyor. Burada 36 türdeki 25 bin ağaç dikilerek, bir EXPO ormanı oluşacak, mevcut ağaçlara ilaveten. Peyzaj projesi hazırlanıp en kısa sürede ağaçlandırma çalışmaları başlayacak.” Bakan Eker, EXPO’nun maskotu, promosyon ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili de yönetim kurulu üyelerinin görüşlerinin alındığını ve değerlendirildiğini anlattı. EXPO Konseyi kapsamında oluşturulan 6 çalışma grubunun da çeşitli faaliyet konularında öneriler geliştireceklerine değinen Eker, o öneriler ışığında oluşan teklifler ve fikirlerin de projelendirilip ayrıca değerlendirileceğini bildirdi.

 

EXPO’nun maskotu çiçek olacak

 

Mehdi Eker, toplantıda 2013 yılında tanıtım konusunda yürütülecek çalışmaların da toplantıda ele alındığını anlattı. Yönetim kurulu üyelerinin, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek çalışmaların yapılması yönünde öneride bulunduğunu belirten Bakan Eker, EXPO’yu temsilen bir de maskot seçeceklerini anlattı. Maskot olarak Antalya ile özdeşleşecek bir çiçek belirlemek istediklerini vurgulayan Eker, şunları söyledi: “Antalya EXPO ile ilgili uzun vadede bizim düşüncemiz şu; Burada bir maskot oluşturmak. Bu çok önemli. Burası endemik bitki türü açısından önemli. EXPO’nun teması çiçek olduğu için. burası endemik bitki ve çiçek bakımından zengin olduğu için, özellikle Antalya’da EXPO’nun düzenlendiği tarihte olabilecek bir çiçeği sembol olarak seçip, Antalya ile özdeşleşecek bir çiçek olması yönünde bir çalışma başlatmaya karar verdik. Onun üzerinde çalışacak yönetim kurulu üyelerimizden bakanlığımızın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak bu işle görevlendirildi. O, Akdeniz Üniversitesi ve bakanlığımızın araştırma enstitüleri ile bu konuyla ilgili çalışmalar yapacak. Önümüzdeki toplantıda bunların alternatifleri bize gelecek. EXPO Antalya 2016’yı sembolize edecek bir çiçek tespit edeceğiz. İleride EXPO bittikten sonra da Antalya’yı tanıtımda kullanabilecek.”

 

Basın toplantısına Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ve EXPO Genel Sekreteri Selami Gülay da katıldı.

 

Ayrıca Bakan Eker,  toplantı öncesinde EXPO 2016 Antalya Ajansı için kiralanan idare binasında incelemeler bulundu.


Yazan - 8 Ocak 2013. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x