EXPO’da Tohum Anlatılacak


1472820474_alan3

 

 

EXPO 2016 ZİYARETÇİLERİNE TOHUM ANLATILACAK

 

“Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” oluşturmak mottosuyla açılan Türkiye’nin ilk EXPO’su “EXPO 2016 Antalya” da ‘Tohum Platosu’ kuruldu. 30 Eylül’e kadar açık olacak platoda, başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçilere tohumculuğun önemi hususunda farkındalığı arttırıcı bilgiler paylaşılacak.

 

Türkiye’nin tohumculuk endüstrisini temsil eden, ulusal, uluslararası geliştirilmesine katkı sağlayan Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, (TSÜAB) genel tüketiciye misyon ve vizyonunu aktarmak, tohumun geleceğimizdeki yerini ve önemini yansıtmak amacıyla EXPO 2016 Antalya içerisinde Tohum Platosu kurdu.

 

Dört bin metrekarelik alandan oluşan platonun açılışına, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, TSÜAB Başkanı Burhanettin Topsakal, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı ilde faaliyet gösteren müdürlüklerin görevlileri ve davetliler katıldı.

 

TOHUMDA HAKKINDA FARKINDALIK YARATMAK

 

‘Hayat tohumla başlar’ sloganıyla yola çıktıklarını belirten TSÜAB Başkanı Topsakal, “Faaliyetimizin hedefi, EXPO 2016 Antalya’nın teması olan çocuk unsurunu gözeterek geleceğimizde tohum ve tohumculuğumuz hakkında farkındalık yaratmak. Çocuklarımızın önceliğimiz olacağı bu alanda ziyaretçilere, toprağın insana yansıması ve tohum – insan ilişkisinin vurgusu yapılacak. Gelecek ve tohum üzerinde durulacak. Neslin, toprağın ruhunu anlamasını istiyoruz” dedi.

 

TEMA ÇOCUK

 

EXPO 2016’nın başlangıcı itibarıyla organizasyona katkı sağlamaya çalıştıklarını belirten TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer de, “Bu alanda, hem ülkemizi temsil edeceğiz hem de yabancı ülkelere neler yapıldığı, yapılacağı konusunda bilgiler vereceğiz. Alanda, EXPO 2016’nın ilk gününden itibaren fidesiyle, tohumuyla, süs bitkisiyle ve tüm alt birliklerin faaliyetleriyle tohumculuk sektörünü tanıtmaya çalıştık. Temamız çocuk. Ama ziyaretçilerin hepsine tohumu sevdirip, kafalarındaki sorulara cevap verip, sektörü en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

EXPO’DA TOHUM ANLATILACAK

 

EXPO 2016 Antalya’nın; ülkenin gurur ve prestij bir projesi olduğunu belirten Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, “Bugün, hedef grubu çocuklar olan bir dizi projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. İlimiz, coğrafi konum itibarıyla hem ekolojik zenginliği hem de tarımsal potansiyeli yüksek bir yerdir. EXPO 2016’da tohumun anlatması gelecek bir dünya için çok önemli. Bunun burada vurgulanması çok değerli” diye konuştu.

1472820481_kurdele_kesimi

‘MİKROART’ TOHUMLAR

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, hep birlikte dört bin metrekarelik alanın temsili açılışını gerçekleştirdi. Açılışı yapılan alanda, dijital ekranlar aracılığıyla kurulan simülatör oyunlar, Türkiye’de yalnız iki sanatçısı bulunan ‘Mikroart’ adı verilen minik tohum tanelerine işlenen resimler ve çocukların saman balyaları ile hazırlanan doğal ortamda yarışabileceği bir parkur yer alıyor. ‘Tohum Platosu’, 30 Eylül 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 

 

 

EXPO 2016 Antalya, sürpriz konserler, sergiler, uluslararası sempozyumlar, çocuk kongreleri, sahne sanatları ile kentin sosyal ve kültürel hayatına renk katmaya devam edecek.


Yazan - 3 Eylül 2016. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x