FAO Gıda Fiyat Endeksi buğday ve etin etkisiyle Haziran’da yükseldi


 

 

 

 

 

FAO Gıda Fiyat Endeksi buğday ve etin etkisiyle Haziran’da yükseldi

 

Küresel tahıl arzı güçlü kalırken stok seviyesinde yeni rekor bekleniyor

 

 

 

 

Fotoğraf. ©FAO/ Orlando Sierra

 

 

 

Roma – Küresel gıda emtia fiyatları Haziran ayında buğday ve et fiyatlarının etkisiyle yükseldi.

 

Bugün açıklanan FAO Gıda Fiyat Endeksi Haziran ayında 175.2 puan olarak gerçekleşirken Mayıs ayına göre yüzde 1.4; bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7 oranında arttı.

 

FAO Gıda Fiyat Endeksi uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirleniyor.

 

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Haziran ayında yüzde 4.2 artarken bunda ABD’de kötüleşen ekin şartlarından dolayı çalkantılı yüksek protein buğdayı etkili oldu. Mısır fiyatları ise bunun tam tersine Güney Amerika’daki rekor seviyesindeki mahsullerden dolayı düştü.

 

FAO Fiyat Endeksi’ni oluşturan ürünlerden et ve süt ürünleri fiyatları da artarken bitkisel yağ ve şekerde ise düşüş görüldü.

 

Tahıl stokları yeni rekora doğru

 

FAO’nun bugün açıklanan son Tahıl Arz ve Talep Raporu’na göre yüksek proteinli buğday şartlarındaki sıkılaşmaya rağmen küresel tahıl arzının önümüzdeki sene bol kalması bekleniyor.

 

FAO 2017 küresel buğday üretimi için Haziran tahminlerini gözden geçirerek düşürdü ancak mısır ve pirinç için tahminlerini ise yükseltti. Küresel tahıl üretimi bu sene büyük olasılıkla 2 bin 593 milyon tona ulaşacak; bu da 2016’nın yüzde 0.6 altında bir orana işaret ediyor.

 

Küresel tahıl stoklarının daha da genişleyerek 704 milyon ton seviyesinde yeni bir rekor kırması bekleniyor.


Yazan - 7 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, GIDA, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x