FAO ile TOB işbirliğinde “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Uyumlaştırma ve Uygulamada TOB’a Destek Projesi” açılış etkinliği Ankara’da gerçekleşti


 

24 Ekim 2018, Ankara – Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Uyumlaştırma ve Uygulamada Tarım ve Orman Bakanlığına Destek Projesi” açılış etkinliği bugün Wydham Otel Ankara’da gerçekleşti.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan FAO Orta Asya Bölge Alt Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu:

 

Türkiye’nin BM Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’ni uygulamada üstün bir performans gösterdiğini belirterek, Türkiye’nin bu hedeflere yönelik ilerlemede en yüksek performans gösteren 10 ülke arasında yer aldığına dikkat çekti.

 

Bakanlığın talebiyle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH) yönelik farkındalığı arttırma çalışması yaptıklarına işaret eden Gutu, şöyle konuştu:

 

“Tarım ve Orman Bakanlığı kendi gündemini BM’nin 2030 gündemine uyumlaştırmayı amaçlıyor. Bakanlık yakın dönemde hazırlayacağı 2019-2023 strateji planında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve göstergeleriyle uyumlu bir plan geliştirmek için güçlü bir irade gösteriyor.”

 

“FAO ile işbirliği içindeyiz”

Etkinliğin açılış konuşmalarından birini yapan T.C. Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Akif Özkaldı Türkiye’nin insan merkezli kalkınma yaklaşımını sürdürdüğünü söyledi. Hedeflerinin her vatandaşın yaşam kalitesini gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmak olduğuna işaret eden Özkaldı, “Bu süreçte tarım-orman sektörü hem gıda güvenliğinin sağlanması hem de kırsal kalkınma için ana sektör konumunudadır.” dedi.

  

Bakanlığın Sürdürebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekleyen Özkaldı, tarım politikalarını bu hedeflerw uyumlu hale getirmek amacıyla FAO ile yaptıkları bu projeyi birlikte yürüteceklerini ve bu kapsamda yapılan çalışmaların izlenmesi amacıyla iki yıllık eylem ve kapasite geliştirme planı hazırlanacağını ifade etti.

 

“BM’den tam destek sözü”

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano konuşmasında proje sayesinde Bakanlığın stratejilerinin ve politikalarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine daha da uyumlaştırılacağını söyledi.

 

FAO’nun altı SKH içinde olup ulaşması gereken 20 hedeften bahsederken bunun geniş çaplı bir iş olduğunu sözlerine ekleyen Sollorano, kimsenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne tek başına erişemeyeceğine ve işbirliğine ihtiyaç olacağına dikkat çekerek, “BM kuruluşları olarak gıda üretim sistemini sürdürülebilir kılmak için yardımcı olacağız. Türkiye’de ormancılık ve sulamayı ilerletmek için hep yanınızda olacağız.” dedi.

Türkiye’nin SKH konusunda lider ülkeler arasında olduğunu ekleyen Sollorano, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile yapılan çalışmaların izlenmesi sürecinde ortak çalışmalarda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

 

Önümüzdeki sene Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle uyumlaştırılmış ulusal kalkınma planının oluşturulacağını duyuran Sollorano, tüm çalışmaların Bakanlığın politikalarına yansımasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

“SKH’ne ulaşmada ihtiyaç duyulan mevzuatsal eksiklikleri ve ihtiyaçları gidermeye hazırız”

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik Türkiye’nin en yüksek seviyede katkı vereceğini belirterek, “TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu olarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ihtiyaç duyulan mevzuat eksikliklerini ve ihtiyaçlarını desteklemeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum.” dedi.

 

Türkiye’nin doğru  hedefler belirleyip daha çok üretip tüketmekten ziyade daha çok paylaşarak dünyaya katkıda bulunmaya çalışan bir ülke olduğunu sözlerine ekleyen Kılıç, bu hedefleri belirlerken üyesi oldukları uluslararası organizasyonların hedeflerini de göz önüne aldıklarını ifade etti. 

Açılış konuşmaları sonrasında etkinlik  çeşitli uluslararası organizasyon, devlet ve akademik dünyadan birçok uzman ve yetkilinin sunumlarıyla devam etti.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yönelik duyarlılığı arttırmak ve bu hedeflerin uygulanması ve izlenmesiyle ilgili farkındalık yaratmak için yürütülen projede, FAO’nun desteğiyle, Bakanlık merkez, taşra ve araştırma enstitüleri personelini ve diğer ulusal paydaşlar için teknik çalıştaylar düzenleyecek. Proje kapsamında farklı paydaşlar için kapasite geliştirme planının hazırlanması, savunuculuk ve iletişimin teşvik edilmesi ile SKH’nin uyumlaştırılması ve uygulanması desteklenecektir.


Yazan - 24 Ekim 2018. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x