“FAO Konseyi üyeliği için desteğe ihtiyacımız var”

18 Haziran 2013. 17:45

18.06.2013  38. FAO Konferansı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü’nün 38. Konferansı genel oturumuna katılmak üzere Roma’ya gitti.

 

 

Burada konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, milenyum kalkınma hedefleri için belirlenen hedef tarih olan 2015’e 2 yıl kaldığını belirterek, “Açlık, kötü beslenme ve yoksulluk bu doğrultuda bizim gündemimizin odak noktaları… Yetersiz beslenme eksikliği, küresel bir sorun olarak kalmaya devam ediyor. Bugün, Dünya’da 900 milyon insan kronik olarak kötü besleme problemi yaşıyor. Diğer yandan ise obezite ve aşırı kiloluluk oranı dünya genelinde da artış göstermekte… Bu iki sorun ele alınmalı” diye konuştu.

 
Bakan Eker, dünya nüfusunun 2050’de 9 milyara ulaşması beklendiğini, buna bağlı olarak da global besin talebinin de aynı hızla artacağına dikkati çekti. “Bu durum halihazırdaki sorunlara daha da baskı yaratacak ve kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesi şart olacak” diyen Bakan Eker, Türkiye’de gıda güvenliği ve beslenme alanlarındaki devlet teşvikleri ve uygulamalarındaki bazı örneklerleri aktardı. Bakan Eker, sürdürülemez sistemlerin doğal çevreyi, ekolojik sistemi tehdit ettiğine işaret ederken, gıda tedarikinde biyolojik çeşitliliğin insan hayatı için önemli olduğunu vurguladı. Bakan, Eker belirtmiş olduğu bu sorunların üye ülkelerin bireysel çabalarının yanı sıra uluslararası işbirliğiyle çözülebileceğini dile getirdi. Bakan Eker, tedarik ve pazarlama zincirlerinin güçlendirilmesi amacıyla; tarımsal kooperatifler geliştirme desteği sağladıklarını, gıda kaybı ve atık önleme üretimini artırmanın önemine değindi. Bozulabilir ürünler için işleme ve depolama yatırım destek programı aracılığıyla teşvik edildiğinden söz eden Bakan Eker, ekmek israfını önlemek için ülke çapında bir kampanya başlatıldığını bildirdi. Bakan Eker, “Gıdada, katkı maddeleri ve aşırı tuz kullanımını önlemek için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir. Okul sütü projesinden, ülke genelinde 2012 yılında 7 milyon çocuğumuz faydalandı” ifadeleri kullandı.

Diğer Haberler:
Yabancılar yemeğe 300 milyon dolar ödüyor

 
Türk hükümetinin uluslararası toplumla FAO aracılığıyla işbirliğine ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu belirten Bakan Eker, “Sözlerimi sizlerden Türkiye’nin FAO Konseyi üyeliği için yapmış olduğu adaylığı desteklemenizi rica ederek tamamlamak istiyorum” dedi.
Bakan Mehdi Eker, genel kurula hitabının ardından Bulgaristan Tarım Bakanı Dimitar Grekov ve Kırgızistan Tarım Bakanı Chynggysbek Uzakbayev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Eker, bugün öğleden sonra FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva ile başbaşa görüşecek ardından az gelişmiş ülkelerle bir panele katılacak. Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı, yarın da FAO’da 2016’nın Uluslararası Bakliyat Yılı ilan edilmesine ilişkin bir sunum yapacak.​


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x