FAO sürdürülebilir arazi kullanımına çağrıda bulundu


17-19 Haziran tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “Arazi Degradasyonu Dengelenmesi’nde Başarılı Dönüşüm: Gelecek Perspektifi” temalı Uluslararası Toprak Kongresi’nde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye ofisinin organize ettiği “Sürdürülebilir Toprak ve Arazi Yönetimi” konulu yarım günlük oturum dün gerçekleşti.

Oturuma konuşmacı olarak T.C Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üst seviyedeki temsilcileri ile FAO ve Küresel Toprak Sekreteryası’nın uzmanları katıldı.

Oturumda ağırlıklı olarak arazi degradasyonu, arazi/toprak yönetiminin geliştirilmesi ve FAO’nun entegre arazi kullanımı planlaması üzerine Türkiye’ye verdiği destekler görüşüldü.

Açılış konuşmasında FAO Kıdemli Politika Görevlisi Sumiter Broca sürdürülebilir arazi yönetimi için entegre bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekerken, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok çeşitli arazi kullanıcılarının arazi kullanımı ve arazi degradasyonunun sosyo-ekonomik faktörlerinin sebep olduğu rekabet ortamı, çok taraflı paydaşın katıldığı, küçük çiftçiler için kapasite geliştirici programların olduğu, kırsal kalkınma politikaları ile de bağlantının kurulduğu ve kadınların ekonomik güçlenmesini de içeren bir arazi kullanımı planlamasına ihtiyaç duyulmaktadır”

FAO

“Arazi kullanımı planlaması aynı zamanda ekosistem yönetimi, çevresel koruma ve iklim değişikliğine direnci de dikkate almalıdır”.

Doğal kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir toprak ve arazi yönetiminin gerekliliğini vurgulayan Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker, tarımın iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektör olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler:
Tarımda gelecek inovasyon ve dijital teknolojinin

Eğer kuraklık ve su kıtlığının devam etmesine izin verirsek, bunun eninde sonunda çölleşmeyi de beraberinde getireceğini vurgulayan Türker, sözlerine şöyle devam etti:

“Geç olmadan kaynaklarımızın sürdürülebilir yönetimini sağlayacak metodolojileri uygulamaya geçirmeliyiz. Oluşacak krizi yönetmek yerine var olan riski yönetmek için harekete geçmeliyiz”

Birçok ülke alan planlaması, arazi degradasyonu, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği arasındaki ilişkiyi kurarken entegre bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu kabul ediyor; ancak henüz bu ilişki alan planlaması düzenlemelerine ve politikalarına yansımış değil.

FAO Logo

Türkiye’deki toprak kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetildiğinden ve ilgili uygulamaların izlendiğinden emin olunması için FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taslak bir ulusal eylem planı geliştirmekte olduğunu ifade eden FAO Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Uzmanı Liesl Wiese sözlerine şöyle devam etti:

“Bu plan, toprak yönetimi, toprağın durumu ve takibi için bir toprak bilgi sistemi alt yapısının kurulmasındaki öncelikleri belirlemeli. Taslak ulusal eylem planının Ağustos sonuna doğru son haline gelmesi planlanıyor.”

FAO, küresel girişimler ve ülke/bölge seviyesinde projeler geliştirmede, hükümetlere politika geliştirerek farkındalık arttırmada, ayrıca alan seviyesinde de çiftçilere ve faydalanıcılara yardım ederek sürdürülebilir arazi planlaması uygulamalarına destek sağladı.

Diğer Haberler:
Küresel gıda piyasaları COVID-19 nedeniyle hâlâ belirsiz

Bu önemli FAO girişimlerinden biri de diğer ekosistem hizmetlerini desteklerken, güvenli gıda için de sağlıklı ve üretken topraklar temin etmek adına gezegenin sınırlı kaynaklarının yönetimini geliştirmeyi amaçlayan Küresel Toprak Ortaklığı.

Küresel Toprak Ortaklığı’nın kuruluşundan bu yana Türkiye aktif bir üye oldu ve Avrupa ve Orta Asya’da bölgesel ortaklıkların kurulmasında da aktif rol aldı.

Bu bağlamda, FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı iki proje geliştirdiler: projelerden biri tarımsal altyapı hizmetlerinin güçlendirilmesiyle, diğeri ise iklim esnekliği ile ekosistem yönetimini geliştirerek gıda güvenliğine yönelik entegre arazi kullanımı planlaması ile ilgili.

FAO ayrıca Küresel Çevre Fonu’nun ana projelerinden olan “Orta Asya ve Türkiye’de Kurak Alanlarda Entegre Doğal Kaynak Yönetimi Projesi”nin (CACILM-2) de uygulayıcı ajansı.

FAO ve Türk Hükümeti, Küresel Çevre Fonu’nun Yukarı Sakarya Havzası’nda arazi degradasyonunun dengelenmesi için finanse ettiği proje ile Türkiye’de ve bölgede arazi degradasyonunun dengelenmesini izlemeyi amaçlamaktadır. Projenin açılışı yakın zamanda gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmaları sonrasında FAO ve Küresel Toprak Ortaklığı Sekreterya’sı uzmanlarının sunumlarıyla devam eden oturum, açık tartışma ve soru-cevap ile devam etti.


Yazan - 25 Haziran 2019. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x