Faruk Kula ” Yumurta Normal Fiyatına Geldi”


Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yumurta fiyatının arttığını söylemek yerine normal seviyelerine geldiğini belirtmenin daha doğru olacağını söyledi.

Kula aa muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir genelinde 40 civarında üreticinin günde 4,5 milyon yumurta ürettiğini söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıldır zarar eden üreticilerin son aylarda kar etmeye başladığını ifade eden Kula, toptan fiyatının 25, perakendesinin ise 35 kuruşa kadar yükselmesiyle üreticilerin rahat nefes aldığını anlattı.

Önceki fiyatların devam etmesi durumunda yumurta üreten çiftlik kalmayacağını ileri süren Kula, şöyle konuştu:
”Yumurta fiyatının arttığı söylemek yerine normal seviyelerine geldiğini belirtmek daha doğru. Yumurta fiyatlarının maliyetlerin altında olması nedeniyle birçok çiftlik kapandı. Sadece Balıkesir’de 7 üretici, çiftlik, kapısına kilit vurdu. Yıllık yumurta üretimi düşünce fiyatlar olması gereken seviyelere geldi. Bir üretici ve tüketici gözüyle söylüyorum, 30-35 kuruş çok fazla bir fiyat değil.”

Günlük beslenme olarak değerlendirildiğinde, yumurta gibi protein, vitamin ve mineral deposu bir gıdaya 30 kuruşa sahip olunabildiğini belirten Kula, özellikle çocukların gelişimi açısından önem taşıyan yumurtanın bu fiyata da her eve girebileceğini söyledi.

Yumurtanın en ucuz hayvansal protein kaynağı olduğunu dile getiren Kula, şunları kaydetti:
”Öncelikle, yumurtanın fiyatının yüksek olmadığını göstermek için küçük bir karşılaştırma yapmak gerekiyor: Bir bardak çayın, tuvalet ücretinin bir lira, 0,5 litre suyun 50 kuruş olduğu bir dönemde protein kaynağı yumurtanın 30 kuruşa satılması çok doğal. Beden işçisi 4 yumurta, yarım ekmek ve bir ayrana 1,8 lira ödeyerek karnını doyurabilir. Sadece çorbanın fiyatı bile 3,5 lira. Yumurtalı kahvaltı yapan çocuğun, derslerindeki başarı 30 kuruşla hesap edilebilir mi?”

Kula, üreticiler olarak bu fiyatların devam etmesini istediklerini belirterek, ”Üreticinin ayakta kalması lazım. İhracat yaparak ülkeye döviz kazandırıyorlar. İstihdam sağlıyorlar, ülkenin büyümesine destek oluyorlar” dedi.

 

 

 


Yazan - 16 Ekim 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x