Fener-Balat Bahçeleri’nde “Sebze Sepetleri”


Fener-Balat Bahçeleri’nde “Sebze Sepetleri”

 Durukan Dudu

Mavi Kalem Derneği yaz dönemini iki önemli projeyle sürdürüyor. Dernek 8 senedir her yaz yürüttüğü kadınlara ve çocuklara eğitim ve danışmanlık etkinliklerinin yanı sıra bu yıl “Fener-Balat Bahçeleri” adıyla başlattığı projeyle İstanbullulara “Kendi sebzenizi kendiniz yetiştirmeye, taptaze yemeye ne dersiniz?” diye soruyor. Sebze sepeti projesinde 9 Temmuz’dan beri dernek gönüllüleri Fener-Balat semtlerini el arabalarıyla dolaşarak bölgede yaşayanlara sebze fideleri dağıtıyorlar.

Dernek, projeyi “Sebze Sepeti projesi Fener – Balatlı semt sakinlerini kentsel tarım konusunda bir araya getirmeyi ve yeni sosyal bir ortam oluşturmayı amaçlayan yeni, yeşil bir çalışma” olarak tanımlıyor. Proje çocukların da katılımıyla oyunlu ve şenlikli biçimde sürdürülüyor. Projenin gönüllü neferlerinden Pieter Baets her cumartesi, Pazar ve Salı günleri gerçekleştirilen el arabalı turlar için “Çok keyifli oluyor, insanlar çok ilgili. Özellikle çocuklar hemen ilgi gösteriyor. Dağıttığımız fideleri insanlar ufak saksılar içinde balkonlarında ve pencere pervazlarında yetiştiriyor. Hem muhabbet de oluyor, mahalleli iyice kaynaşıyor” diyor.

Sebze Sepeti projesinin önemli bir hedefi Balat’ta oturanların göç ettiği köylerinden İstanbul’a getirdiği tarım bilgisini kullanmalarını teşvik etmek. Proje aynı zamanda Fener-Balat’ta kullanılmayan alanları bulup bunları halk bahçelerine dönüştürmeyi amaçlıyor.

DİĞER HABERLER
Ankara Ziraat Fakültesi Diploma Töreni

Projeye dahil olmak ya da daha fazla bilgi edinmek isteyenler projenin facebook sayfasını veya Mavi Kalem’in web sitesini ziyaret edebilirler. Derneğe 0212 534 41 33 numaralı telefondan ulaşmak da mümkün.

Birçok ülkede giderek artan kent tarımı projelerinin güzel bir örneği olan Sebze Sepeti ve benzerlerinin yayılması hem tehlike altındaki mahalle kültürünü güçlendirmesi, hem başta çocuklar olmak üzere insanları bahçe tarımcılığıyla yeniden tanıştırması, hem de giderek ağırlaşan iklim ve gıda krizlerine önemli bir çözüm sunuyor olması nedenleriyle çok önemli görülüyor.(Yeşil Gazete)

 


25 Temmuz 2011. 17:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x