Filipin’lerde Haiyan Tayfunu 6 milyon 400 bin tavuğu telef etti


AI-CF060_PHILEG_G_20131125130821
Kayıtlara geçen en şiddetli fırtına olan Haiyan Tayfunu, Filipinler’in iç bölgelerini vurdu. Bölgede elektrik ve iletişim hatlarında kesinti yaşandı, fırtına ağaçları yıktı, birçok yeri su basarken toprak kaymaları da meydana geldi.

 

 

6 milyon 400 bin tavuk ve civciv telef oldu

 

 

Milyonlarca tavuk civcivin telef olduğu tayfundan sonra çaresiz kalan kanatlı üreticileri yetkililerden bu konuda bir yardımdan umutsuz olduklarını belirtiyorlar.

 

 

Adına ” Yumurta Sepeti” denilen Bantayan adası Filipin halkının yumurta ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyordu.En çok tavuğun telef olmasıda bu adada ortaya çıktı.

 

Survivors stay in their damaged house after super Typhoon Haiyan battered Tacloban city

 

 

8 Kasım 2013 te ortaya çıkan tayfunun fırtına ve sağanakları 200 metrelik tavuk çatılarını yerle bir ederek içinde bulunan civciv ve tavukları kafeslerinin içinde ezerek telef etti.
Yumurta fiyatları yüzde 30 arttı
Ülkedeki 160 milyon kanatlının beşte biri Cebu bölgesi’nde olduğunu söyleyen yetkililer buradaki zararın yumurta fiyatlarını etkilediğini ve bu yüzden fiyatların yüzde 30 artığını belirttiler.Filipin hükümetinden yardım bekleyen üreticiler yem fiyatlarının artması neticesinde kümeslerde kalan son tavuklarını da elden çıkarmak için büyük çaba sarfediyorlar.

 


26 Kasım 2013. 13:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x