Fındık Konseyinin Yeni Dönem Üyeleri Belirlendi


 Ulusal Fındık Konseyinin (UFK) olağan genel kurul toplantısında, yeni dönem yönetim, denetleme, araştırma ve danışma kurulu üyeleri belirlendi.

UFK Başkanı Nurettin Karslıoğlu, yaptığı açıklamada, Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) gerçekleştirilen olağan toplantıda konseyin yönetim, denetleme, araştırma ve danışma kurullarının yeniden belirlendiğini bildirdi.

Ordu Ticaret Borsasında 16 Nisanda yapılacak toplantıda yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapacağını belirten Karslıoğlu, yönetim kurulunun kendisi dışında Gediz Özer Akbaşlı (Giresun Ziraat Odası), Levent Şahin Başaran (Akçakoca Ziraat Odası), Nejdet Gürsoy (Ordu Ticaret Borsası), Mustafa Poyraz (Poyraz AŞ), Ali Haydar Gören (Nuteks AŞ), Sabahattin Aslantürk (KFMİB), Necdet Buzbaş’tan Türk Gıda İşverenleri Sendikası) oluştuğunu kaydetti.

Karslıoğlu, denetleme grubunda Orhan Katı (Tarım ve Köyişleri Bakanlığı), Bülent Uyanık (Türkiye Ziraat Odaları Birliği), Serkan Birinci (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı), araştırma danışma kurulunda ise Asım Ören (Karadeniz Teknik Üniversitesi), Ali İslam (Ordu Üniversitesi), Ali Turan (Giresun Üniversitesi), Kerim Serbest (Rize Üniversitesi), Mehmet Altun (İstanbul Üniversitesi), Ayşe Tüzün (Tarım Köyişleri Bakanlığı), Mehmet Öztürk (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı), Özlem Efe (Hazine Müsteşarlığı), Göktuğ Tamarzalıoğlu’nun (Türkiye İstatistik Kurumu) yer aldığını ifade etti.

-TÜRKİYE’DE FINDIK ÜRETİMİ-

Karslıoğlu, fındık üretiminin Türk tarımı ve ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu bildirdi.

Ürünün hak ettiği değeri bulması için mücadeleye devam ettiklerini belirten Karslıoğlu, bu amaçla ülke gerçekleriyle örtüşen uygulamalarla üreticinin üretkenliğini artırmak, tüccar ve sanayicinin sürdürülebilir faaliyetlerini kalıcı kılmak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Karslıoğlu, Türkiye’de 39 ilde 700 bin hektar alanda yılda yaklaşık 900 bin ton fındık üretildiğini ifade ederek, “Bademden sonra dünyada yaygın yetiştiriciliği yapılan sert kabuklu meyve olan fındığın hektarından 0,94 ton ürün elde ediyoruz. Oysa ABD’de 2,6 ton, İtalya’da 1,8 ton, İspanya’da 1 ton üretilmektedir. Verimlilik iklim koşullarına bağlı olarak yıllara göre değişmektedir” dedi.

Lisanslı depoculuk faaliyetlerinin hayata geçirilmesinin bir zorunluluk olduğunu ve bunun için yapılan çalışmalarda önemli mesafe katedildiğini bildiren Karslıoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Trabzon Ticaret Borsası ve TÜBİTAK ile ortak çalışma yaptıklarını kaydetti.

Karslıoğlu, tarım desteklerinin sürdürülmesini istediklerini dile getirerek, “Devlet desteklerinin sürdürülmesiyle ortaya konulan yeni tarım stratejisinin başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu.aa


2 Nisan 2011. 09:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x