Fırıncılar Milli Takımı, Bakan Mehdi Eker’i ziyaret etti


 

Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) Müdürü Jose J. Berruga; Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın biraraya geldiği ziyarette, Milli Takım tarafından özel olarak hazırlanan ve ekmek hamurundan yapılan fotoğraf çerçevesi Bakan Mehdi Eker’e hediye edildi.

Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) Müdürü Jose J. Berruga; Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın biraraya geldiği ziyarette, Milli Takım tarafından özel olarak hazırlanan ve ekmek hamurundan yapılan fotoğraf çerçevesi Bakan Mehdi Eker’e hediye edildi.

 

 

 

Dünyanın en prestijli fırıncılık yarışması, 9- 16 Nisan tarihleri arasında     ilk kez İstanbul’da yapılıyor 

 

Dünya fırıncıları İstanbul’da dünya şampiyonası finali için yarışıyor!

 

 Fırıncılık sektörünün dünyadaki en prestijli yarışması olan Fırıncılık Dünya Şampiyonası ön elemeleri ‘Louis Lesaffre Cup’ın Afrika – Akdeniz Bölgesi seçmeleri 9-16 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Dünyada 160 yıldır maya sektörünün lideri olan Lesaffre’nin düzenlediği yarışma, böylece dünyanın yetenekli fırıncılarını ilk kez İstanbul’da buluşturacak. Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın da yer aldığı yarışmada, Cezayir, Mauritius, Fildişi Sahili ve Fas’lı fırıncılar Dünya Şampiyonası finaline kalmak için yarışacak

 

Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, Lesaffre MECA ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu üst yönetiminin katımıyla birlikte Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. Mehdi Eker burada yaptığı konuşmada “Türkiye, buğday çeşitlerinin ve tohumunun geliştirilmesinde dünyada söz sahibi. Bu yarışma ise, bu potansiyelin dünyaya tanıtımında çok önemli. Takımımızın Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum” değerlendirmesini yaptı

 

 

Tüm dünyada Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Akdeniz-Afrika ve Asya-Pasifik  olmak üzere dört bölgede düzenlenen Louis Lesaffre Cup Uluslararası Seçmeleri’nde, toplamda 30 ülke, 2016 yılında Europain Show, Paris’te düzenlenecek olan Bakery Wold Cup (Fırıncılık Dünya Kupası) finaline kalmak için mücadele ediyor.

 

Uluslararası Seçmelerin ilki olan Afrika – Akdeniz ayağına Türkiye ilk kez ev sahipliği yapacak. 160 yıllık geçmişi ile, maya sektöründe dünya lider şirketi olan ve yılın başında Yıldız Holding’in maya üretim iştiraki Dosu Maya’yı satın alarak Türkiye pazarında uzun vadeli hedefleri olduğunun sinyalini veren Lesaffre’nin organizasyonu ile İstanbul’da 9-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışma, Türk fırıncılık sektörü için büyük önem taşıyor.

 

Bakan Mehdi Eker: Yarışma Türkiye’nin tanıtımında çok önemli

 

Türkiye Fırıncılar Milli Takımı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) üst düzey yöneticileri, Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. Fırıncılar Milli Takımı’nın Fırıncılar Dünya Şampiyonası’nın İstanbul’da yapılacak ön elemelerinde Türkiye’yi en güzel şekilde temsil edeceğini söyleyen Bakan Mehdi Eker, “Coğrafyamız buğdayın anavatanı olan bir coğrafya. Türkiye, buğday çeşitlerinin ve tohumunun geliştirilmesinde dünyada söz sahibi ve dünyanın en önemli büyük ülkelerinin başında geliyor. Mutfağımızda hububat ürünleri önemli. Biz de Bakanlık olarak tüm bu ürünlerin hijyenik, sağlıklı ve standartlara uygun olmasını takip ediyoruz, denetliyoruz. Elbirliğiyle vatandaşlarımızın sağlıklı beslenmesi için çalışırken buradaki ülke potansiyelimizin dünyaya tanıtılmasında bu yarışma da çok önemli” diye konuştu. Takıma başarılar dileyen Mehdi Eker, Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve Lesaffre MECA yönetimini kutladı.

 

Türkiye’nin milli takımı hazır!

 

Lesaffre Orta Doğu ve Orta Asya Bölge Müdürlüğü bünyesinde, İstanbul Ümraniye’deki Baking Center’da düzenlenecek yarışma 10 Nisan’da ev sahibi olan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nın yarışması ile başlayacak. Ardından 11 Nisan’da Cezayir, 12 Nisan’da Fas, 13 Nisan’da Fildişi Sahilleri, 14 Nisan’da ise Mauritius’lu fırıncılar yarışacak.

 

‘Umut Vaat Eden Gençler’ yarışacak, çocuklar jüri üyesi olacak

 

Yarışmanın 15 Nisan’da yapılacak Umut Vaadeden Genç Fırıncılar kategorisinin ise ‘çocuklar için doğumgünü konsepti’ ile yarışmanın ilgi odağı olması bekleniyor. Çünkü genç yeteneklerin yaptığı lezzetli ve eğlenceli ürünler, 10 çocuktan oluşan bir jüri tarafından  değerlendirecek!

 

Ödül töreni 16 Nisan’da!

 

Europain Show, Paris’te finalde yarışacak 2 finalist takımın açıklanacağı ödül töreni ise 16 Nisan 2015, saat 12:00’de The Edition Otel (Levent-İstanbul)’de gerçekleştirilecek. Ülke temsilcileri, Lesaffre ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun üst düzey yetkililerinin katılacağı törende, tüm ülkelerin standlarında ürünleri sergilenerek katılımcılara görsel bir şölen yaşatacak.

 

“En önemli hedefimiz fırıncılık mesleğine değer katmak.”

 

160 yılı aşkın tecrübesiyle fırıncılara hizmet eden ve ekmek üretimlerine yardımcı olan Lesaffre’ın en önemli hedefinin fırıncılık mesleğine değer katmak ve destek sağlamak olduğunu dile getiren Lesaffre MECA (Ortadoğu ve Orta Asya Bölgesi) Müdürü Jose J. Berruga; “Bu hedefle, uluslararası seviyedeki bir fırıncılık yarışmasına ev sahipliği yapıyor olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu yarışma, fırıncılık alanındaki en iyi yetenekleri keşfetmeye ve onların ilerlemelerini sağlamaya yardımcı olarak, asıl tutkumuz olan fırıncılığın Türkiye’deki gelişimine de önemli katkılar sağlayacak.” diye konuştu.

 

 


Yazan - 2 Nisan 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x