Fırıncılar Yakın Takipte


2012 yılı denetimlerinde 181 bin 330 iş yeri incelemeye alındı.Bu denetimlerin sonunuda  7 bin iş yerine idari para ceza verildi

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ekmek ile ilgili şikayetleri yakın takibe alarak denetimlerini sıklaştırdı.

 

Bu yıl tuz ve kepek oranları ile hijyen koşulları bakımından ekmek üretim ve satış noktalarına 181 bin 330 denetim gerçekleştiren Bakanlık, standartlara uygun üretim yapmadığı belirlenen 7 bin 66 işyeri hakkında idari para cezası verildi. 38 ceza ise savcılığa intikal ettirildi.

 

Bakanlık, 2012 yılının Ocak ayında çıkardığı “Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” ile ekmekte tuz ve kepek oranlarını yeniden düzenlerken fırıncılara da hijyen eğitimi zorunluluğu getirmişti.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ekmeğe getirilen yeni standartlara uyup uyulmadığını sıkı bir şekilde kontrol edildi. Bu kapsamda 181 bin 330 denetim gerçekleştirdi. Son 1 yıl içinde yapılan toplam 181 bin 330 denetimden; 27 bin 464’ü ekmek üretim yerlerine, 45 bin 643’ü un ve unlu mamul üretim yerlerine, 108 bin 220’si ise gıda satış yerlerinde gerçekleştirildi. Bu denetimler sonucunda yedi bin 66 işyerine idari para cezası verilirken 38 ceza ise savcılığa intikal ettirildi.

 

Bu arada Bakanlık, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve TOBB ile işbirliğine giderek 81 ilde fırıncıları hijyen eğitiminden geçiriyor. Ekmek teknolojisi, gıda mevzuatı, ekmek üretim dağıtım ve satışındaki hijyen gibi konularda eğitim alan fırıncılara başarılı olmaları halinde kurs sonunda hijyen eğitimi belgesi veriliyor.

 

Temmuz ayından bugüne kadar 15 bin fırıncıya hijyen eğitimi veren Bakanlık, bu kapsamda 50 bin fırıncıya eğitim vermeyi hedefliyor.


Yazan - 21 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x