Fırıncılardan ‘Ekmeğini Fırından Al’ Kampanyası…


Fırıncılardan ‘Ekmeğini Fırından Al’ Kampanyası…

 

Spot- Ahırlarda hayvan yemi karıştırılarak üretilen ekmeklerin İzmir’de sokaklarda satıldığına dikkat çeken Fikri Sırtı, ‘Ailenizin sağlığı için, onlarca çeşit üretilen hijyen ve taze ekmeği fırınlardan alın’ dedi.

 

İzmir Fırıncılar Odası kent dışından getirilerek sokaklarda açık şekilde ekmek satanlara savaş açtı. Oda yöneticileri son olarak halkı uyarmak için açıkta satılan ekmeklerin zararlarını anlatan özel afişler hazırlatarak fırınlara dağıttı.

Uzun süredir açıkta ekmek satanlarla mücadele içinde olduklarını kaydeden İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Fikri Sırtı, ‘Yerel yönetimlerimizle, Valilik ve Tarım il ve ilçe müdürlüklerimizle yaptığımız ortak çalışmalarla önemli ölçüde İzmir’de açıkta ekmek satışını önledik. Bu noktada tüketicilerin de desteğini bekliyoruz. Halkımız nerede ve hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, içine nelerin konulduğu bilinmeyen bu sağlıksız ekmekleri ailesine, evlatlarına yedirmemeli’ diye konuştu.

İzmir’e halen kent dışından ekmek getirildiğini hatırlatan Sırtı, ‘Bu ekmeklerin içine renk vermek için kakao, saman hatta hayvan yemi katıyorlar. Geçen yıl Manisa’da ahırda hayvanların pisliği ve böceklerin içinde ekmek yapıp ekmeğe renk vermek için hayvan yemi karıştıranlara baskın yapılmıştı. Bu ekmekler İzmir’e getirilip açıkta Salihli-Manisa- Buğday ekmeği gibi farklı adlarla satılıyor. Halkımız bunlara itibar etmesin.’ dedi.

Açıkta ekmek satışının doğrudan toplum sağlığını tehdit ettiğini belirten Sırtı, ‘Bunlar patates ya da domates değil ki yıkanıp satılsın. Yazın tozun, kışın çamurun içinde, yüzlerce kişinin ellediği bu ekmekleri sofraya getirmek doğru değil. Fırınlarımızda kepeklisinden buğdaylısına, francolasından çiçek ekmeğine, peksimetine, galetasına onlarca çeşit ekmek ve ekmek ürünleri hijyen şartlar içinde satılıyor. Mis gibi buram buram ekmek kokan, temiz ve taze ekmek satan fırınlarımıza odamız kefildir. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, tüketiciler de kendilerinin ve ailelerinin sağlığı için daha fazla dikkatli olmalılar’ şeklinde konuştu.

Valilik ve Tarım İl Müdürlükleri ile açıkta satılan ekmek satanların bildirilmesi için bir ihbar hattı oluşturacaklarını da ifade eden Fikri Sırtı, oda yöneticileri ile birlikte fırınlara tüketicileri uyaran afişler astıklarını söyledi.

 


Yazan - 12 Aralık 2017. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x