Beyaz etçiler rekabette temiz çıktılar


Rekabet Kurulu, yaptığı incelemeyi tamamladı.

Rekabet Kurulu, tavuk eti üreticileri Lezita, Erpiliç, Beypiliç, Şen Piliç, Keskinoğlu markalı piliç ve sofralık yumurta üreticisi firmaların, bayileriyle münhasırlık şartıyla çalışması sebebiyle küçük ölçekli üreticilerin pazardan pay almasının engellendiği iddiası üzerine yaptığı incelemeyi tamamladı.

İnceleme sonucu kurul, bu konuda soruşturma açmaya gerek olmadığına, şikayetin reddine karar verdi.

Bu konu ile ilgili olarak alınacak karar merak ile bekleniyordu.

MÜNHASIRLIK ŞARTI İLE ÇALIŞMAK NEDİR?

Bir durumun şirket ya da kişinin başka bir durumu ya da kişiyi belli bir konuda sınırlandırması anlamına gelen bir tabirdir.Yani kendinden küçük firmalara satış imkanı vermemesi olarak özetlenebilinir.

İş dünyasında iş ilişkilerinin sınırlandırılması anlamında kullanılır.

Örnek olarak bir cola firmasının ürünlerini verdiği bayi ve marketlere diğer cola şirketlerinin ürünlerini satmaması konusunda sınırlama getirmesi gösterilebilir.

Aynı durum bir GSM firması tarafından katma değerli hizmetler sağlayan şirketlerin diğer GSM işletmecileri ile çalışmamasının sağlanması şeklinde de uygulanmıştı.

Rekabet Kurumu’nun müdahalesi ile çözüme kavuşan bu durum Hakim Durumun Kötüye Kullanılması kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Münhasırlık suçunun gerçekleşmesi için bu işi yapan şirketin pazara en az %40 hakim olması yani bu oranda pazar payının olması gerekiyor.

Beyaz et sektöründe bu oranda bir  pazar payının olmadığı ve en çok %14 pay alan şirketlerin bulunduğu yetkililerce  belirtildi.

 

 


Yazan - 23 Kasım 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
BEYAZ ETÇİ
BEYAZ ETÇİ
9 yıl önce

bu arştırma ne şartlarda ve neye göre yapıldı merak ediyorum. bu firmalar satılmadığı zaman çok rahat bir şekilde fatura altı fiyat uygulamsı yapmaktadır.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x